Czy warto kupić zmywarkę?

Czy warto kupić zmywarkę?

Zmywarka w kuchni znacznie ułatwia życie, choć dla wielu osób stanowi „niepotrzebny wydatek”. Wydawałoby się, że nie jest tak niezbędna jak na przykład lodówka czy pralka, ale nie da się zaprzeczyć, że pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii. Poniżej rozprawimy się z paroma mitami na temat użyteczności zmywarek.

1. Mam za mało naczyń, żeby używać zmywarki

Zmywarki warto używać niezależnie od liczby posiadanych naczyń. Zmywanie ręczne jest najmniej ekonomiczne z punktu widzenia zużycia wody. Dobrej jakości zmywarka zużyje w programie referencyjnym około 9 litrów, a jej załadowanie i wyładowanie zajmie ok. 5 min. Gdyby tę samą ilość naczyń zmywać ręcznie, zajęłoby to ok. 30 min., a zużycie wody wynosiłoby ok. 90 litrów.
Zmywarka pozwala więc zaoszczędzić nie tylko czas, który tracimy na ręcznym zmywaniu naczyń (przeciętnie od 7 do 10 h w miesiącu), ale i wodę.

2. Zmywarka pobiera dużo prądu

Nieprawda. Nowoczesne zmywarki wykorzystują około 0,9 kWh na jeden pełny cykl, co oznacza wydatek rzędu 50 groszy. Biorąc pod uwagę, że zmywarki nie używa się przez 24 godziny na dobę, lecz od dwóch do trzech razy dziennie, miesięczny koszt zużycia prądu będzie niższy niż rachunek za wodę przy zmywaniu ręcznym.
Poza tym dodatkową korzyścią jest oszczędność czasu, który można spędzić w dużo przyjemniejszy sposób.

Aby zminimalizować koszt zużycia energii elektrycznej, możesz włączać zmywarkę w nocy, gdy opłaty za prąd są niższe. Nie trzeba tego robić ręcznie – nowoczesne zmywarki da się ustawić w taki sposób, by same zaczęły pracę o określonej godzinie.

3. Detergenty do zmywarki sporo kosztują

Biorąc pod uwagę oszczędności poczynione w zakresie zużycia wody, korzystanie ze zmywarki będzie kosztować mniej niż ręczne zmywanie naczyń przy użyciu zwykłych kuchennych detergentów. Dobrej jakości zmywarka wykorzystuje detergenty w sposób oszczędny, ale i efektywny.
W niektórych urządzeniach (np. tych z technologią Beko AutoDose) pojemnik na detergent uzupełnia się tylko raz na kilkanaście cykli zmywania. Sprzęt na podstawie wybranego przez użytkownika programu sam dozuje odpowiednią ilość płynu.

4. Ręcznie umyję naczynia dokładniej

Kolejny szkodliwy mit, który nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Zmywarka ogrzewa wodę do temperatury, która przy zmywaniu ręcznym byłaby co najmniej niekomfortowa dla rąk. Co najmniej!

Niektóre programy przewidują zmywanie w bardzo gorącej wodzie, która mogłaby poparzyć skórę. Ciśnienie lanej wody jest o wiele większe niż to w kranie. Dzięki temu zmywarka nie musi szorować mocno zabrudzonych miejsc – wystarczy, że przepłucze naczynia w wysokiej temperaturze. Poza tym droższe modele posiadają dodatkowe ramię myjące, które usunie z powierzchni talerzy, patelni i garnków nawet najbardziej oporny brud.

5. Instalacja zmywarki jest kłopotliwa

A codzienne zmywanie naczyń nie jest? Zmywarkę montuje się tylko raz, a zmywać naczynia trzeba każdego dnia. Nowoczesne modele renomowanych firm mają bardzo niewielkie gabaryty, zmieszczą się w najmniejszych kuchniach – wystarczy podłączyć je do ujęcia wody.

Podsumowanie

Posiadanie zmywarki to fajna sprawa, niezależnie od tego, ile masz naczyń w kuchni. Dzięki zmywarce zaoszczędzisz kupę czasu, a rezygnując ze zmywania ręcznego, zrobisz coś dobrego dla planety.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE