Czy można podawać paracetamol na gorączkę? Rodzicu, przeczytaj koniecznie!

Czy można podawać paracetamol na gorączkę? Rodzicu, przeczytaj koniecznie!

Czy paracetamol na gorączkę to dobry pomysł? Jak podawać paracetamol na gorączkę i czy w ten sposób możesz obniżyć temperaturę ciała? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest paracetamol?

Nie ulega wątpliwości, że paracetamol to jedna z najsłynniejszych i najczęściej stosowanych substancji leczniczych. Wobec tego zaskoczeniem nie powinien być fakt, że paracetamol wynaleziono już w 1893 roku, a 60 lat później został wprowadzony do publicznego użytku – wtedy jeszcze wymagana była recepta wystawiona od lekarza. Natomiast w 1959 roku środek ten mógł być sprzedawany bez recepty. Dawniej paracetamol znany był też po inną nazwą – acetaminofen. To tyle, jeśli chodzi o krótki rys historyczny.

W dzisiejszych czasach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje paracetamol za jeden z podstawowych i najistotniejszych preparatów leczniczych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Tak mocna pozycja na rynku leków wynika przede wszystkim ze znakomitych właściwości przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także wysokiego bezpieczeństwa stosowania. Paracetamol został przebadany na tyle dokładnie, że dziś może być podawany nawet małym dzieciom czy kobietom w ciąży.

Jak działa paracetamol?

Wpływ paracetamolu na ludzki organizm polega na oddziaływaniu na ośrodkowy układ nerwowy. W wyniku tego dochodzi do złagodzenia sygnałów bólowych (podwyższenia progu odczuwania bólu), które dochodzą do mózgu. Ponadto paracetamol zapobiega uwalnianiu substancji, które odpowiadają za nasilenie odczuwanego bólu oraz podwyższoną temperaturę ciała. Z tego wynika również bezpośrednio działanie przeciwgorączkowe substancji.

Paracetamol metabolizuje się w wątrobie, a jego pozostałości wydalane są z organizmu wraz z moczem. Dzięki wieloletnim badaniom stwierdzono, że paracetamol jest znakomicie tolerowany nawet przez kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma tu zastosowana dawka. W głównej mierze z tego wynika wprowadzenie paracetamolu do grupy leków bez recepty. Warto również dodać, że środek ten nie podrażnia błony śluzowej żołądka. Ponadto nie stwierdzono negatywnego oddziaływania paracetamolu na krzepliwość i ciśnienie krwi czy pracę nerek.

Dzięki działaniu przeciwbólowemu preparaty zawierające paracetamol mogą być stosowane np. przy:

  • bólach głowy na tle migrenowym czy napięciowym,
  • bólach mięśni,
  • bólach pleców,
  • bólach zębów,
  • bólach pojawiających się przy ząbkowaniu,
  • dolegliwościach występujących po szczepionce,
  • objawach przeziębienia i grypy.

Paracetamol na gorączkę

Paracetamol na gorączkę to znakomity sposób na poradzenie sobie z podwyższoną temperaturą ciała zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Środki zawierające paracetamol pozwalają na szybkie obniżenie gorączki, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami stwierdzono, iż efekt przeciwgorączkowy utrzymuje się przez około 6-8 godzin, natomiast działanie przeciwbólowe od 4 do 6 godzin. Oprócz obniżenia gorączki paracetamol niweluje także wiele innych objawów infekcji, dlatego też często stosowany jest jako pierwszy i podstawowy środek leczniczy w takich właśnie przypadkach.

Oczywiście paracetamol należy zawsze podawać zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezpieczna dawka dobowa paracetamolu u dzieci wynosi 4 g, natomiast u dzieci można ją wyliczyć na podstawie wagi ciała – 10-15 mg na każdy kilogram ciała przy pojedynczej dawce oraz 60-75 mg na każdy kilogram ciała w ciągu doby.

ARTYKUŁ PARTNERA

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *