Czy mięso jest rakotwórcze?

Czy mięso jest rakotwórcze?

Jak potrawy mięsne wpływają na nasze zdrowie? Czy to prawda, że spożywanie mięsa wiąże się z większym ryzykiem choroby nowotworowej? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Rosnąca popularność diety bezmięsnej

Na fali zataczającego coraz szersze kręgi wegetarianizmu (i pokrewnego mu weganizmu) temat jedzenia mięsa powraca w mediach jak bumerang. Z jednej strony rośnie liczba osób wykluczających je ze swojego jadłospisu, z drugiej natomiast, prawem reakcji, pojawiają się głosy sceptyczne co do diety bezmięsnej.

Czy niejedzenie mięsa jest zdrowe? Jak to wpływa na organizm i samopoczucie? Tego rodzaju pytania powstrzymują wielu ludzi przed zmianą nawyków żywieniowych. Przyjrzyjmy się więc, co na temat mięsa ma do powiedzenia nauka. Czy mięso jest rakotwórcze?

Jedzenie mięsa: zdrowe czy nie?

Zanim odpowiemy na to pytanie, nie od rzeczy będzie przypomnieć, jakie rodzaje mięs wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Najogólniejsza klasyfikacja dzieli mięso na czerwone i białe. Mięso czerwone pochodzi od zwierząt rzeźnych: świń, krów, koni, baranów, owiec i kozłów. Mięso białe to przede wszystkim mięso drobiowe, pochodzące z kurczaków, indyków, kaczek i gęsi, ale także z przepiórek, kuropatw, bażantów, królików czy zajęcy.

W świetle najnowszej wiedzy naukowej regularne spożywanie wieprzowiny, koniny baraniny, jagnięciny, cielęciny oraz dziczyzny zwiększa ryzyko zachorowania na raka. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które codziennie jedzą wędliny lub smażone mięso.

W toku badań wykryto również zależność między częstotliwością spożywania mięsa przetworzonego a zapadaniem na chorobę nowotworową. Mówiąc o mięsie przetworzonym, mamy na myśli mięso poddane obróbce termicznej (np. smażeniu, grillowaniu, wędzeniu), soleniu, peklowaniu, marynowaniu, fermentacji lub innym procesom mającym na celu wzbogacić smak lub wydłużyć okres przydatności do spożycia.

Mięso czerwone

W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem opublikowała głośny raport, stanowiący podsumowanie wyników ponad 800 badań z ostatnich dwóch dekad. Badania te dotyczyły ewentualnych zależności między spożyciem mięsa a częstością występowania chorób nowotworowych. W raporcie stwierdzono, że regularna konsumpcja wszystkich gatunków mięsa czerwonego może przyczynić się do rozwoju nowotworów.

Mięso czerwone znalazło się w grupie 2A, obejmującej czynniki prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka i z pewnością rakotwórcze dla zwierząt laboratoryjnych. Zaobserwowano wyraźną zależność między częstotliwością spożywania mięsa czerwonego a zachorowaniami na raka jelita grubego, trzustki i prostaty. Statystyki są bardzo wymowne: na każde 100 gramów mięsa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta o 17%.

Mięso przetworzone

Badania pokazują też, że mięso przetworzone jest jeszcze bardziej rakotwórcze. Zaklasyfikowano je do grupy 1, zarezerwowanej dla czynników, których rakotwórczy wpływ na ludzki organizm został niezbicie dowiedziony. Do tej grupy należą między innymi wyroby tytoniowe, alkohol, azbest, aflatoksyny czy zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości: częsta konsumpcja mięsa przetworzonego stanowi jedną z potencjalnych przyczyn rozwoju raka jelita grubego. Codzienne jedzenie 50 gramów (czyli np. 2 plastrów szynki) zwiększa ryzyko zachorowania o 18%. Dotyczy to zarówno przetworzonego mięsa czerwonego, jak i białego.

Wygląda więc na to, że warto co najmniej ograniczyć spożycie mięsa, jeśli ktoś obawia się negatywnych skutków całkowitego wykluczenia potraw mięsnych ze swojej diety. Zaprezentowane powyżej wnioski opierają się nie na przypuszczeniach czy spekulacjach, lecz na rzetelnych i wieloletnich badaniach naukowych.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Environmental Working Group: jak wybierać owoce i warzywa
Woda Wodorowa: co to jest?
Co Obniża Cholesterol?: Lista produktów
Taniny: działanie i właściwości zdrowotne
Słód: żytni, pszeniczny czy jęczmienny?
Cebula: właściwości i zastosowanie