Co zrobić, gdy obcierają mnie (wszystkie) buty?

Co zrobić, gdy obcierają mnie (wszystkie) buty?

Nieważne, czy Twoje buty są nowe, czy miałeś je na sobie już wiele razy. Nieistotne też, czy są skórzane, czy zamszowe. Różnicy nie robi Ci także to, czy są przeznaczone do biegania, czy są to wyjściowe szpilki. Niemal każde „normalne” (nie ortopedyczne) buty powodują u Ciebie ból, obcieranie i krwawienie stóp. Jeśli znajdziesz takie, w których jest Ci wygodnie, nie chcesz zmieniać ich na żadne inne. Nigdy. A tak poza tym wszystkim, najchętniej całkowicie zlikwidowałbyś noszenie obuwia. Masz wrażenie, że powyższe słowa, to opis Twojej osoby? Jeśli tak, są dwa rozwiązania – albo masz bardzo delikatne stopy, albo cierpisz na dolegliwość nazywaną przez lekarzy zespołem stopy wrażliwej.

Czym jest zespół stopy wrażliwej?

Z medycznego punktu widzenia, jest to zespół tworzących się w toku rozwoju stopy, zniekształceń, powodujących dolegliwości bólowe. Z czasem zupełnie uniemożliwiają one noszenie zwyczajnych butów. Przypuszcza się, że schorzenie to występuje u dorosłych ludzi dość często. Procentowo, szacuje się, że dolegliwość doskwiera nawet od 30-50% populacji. Obecnie, największą „zapadalność” na zespół wrażliwej stopy zauważa się u młodych kobiet, które przekroczyły dwudziesty rok życia. Zniekształcenia stopy powodujące ból przy noszeniu obuwia, to: halluksy, płaskostopie i młotkowate palce.

Co zrobić w przypadku podejrzewania u siebie zespołu wrażliwej stopy?

Oczywiście udać się do lekarza, najlepiej ortopedy, który stwierdzi, czy podejrzenia występowania zespołu są zasadne, czy też nie. Istnieje bowiem możliwość, ze Twoja stopa nie jest w żaden sposób zniekształcona, a jedynie bardzo wrażliwa. Lekarz zadecyduje, czy potrzebne Ci będą ćwiczenia korygujące wadę, a może nawet buty ortopedyczne, czy wystarczy jedynie zadbać o lepszą ochronę stóp przed bolesnym wpływem obuwia.

Jak sobie pomóc, gdy obcierają buty?

  • Przed założeniem każdych butów, posyp stopy talkiem do stóp. Nie tylko zmniejszy to tarcie obuwia o stopę, ale także odświeży ją i zapobiegnie wilgoceniu.
  • Zawsze zakładaj pod obuwie cieniutkie skarpetki lub „stopki” – będą stanowiły ochronę stopy przed działaniem buta. Wyjątkiem od tej reguły są chyba jedynie sandałki – noszenie jakichkolwiek skarpetek, czy „stopek” do sandałów jest modowym faux pas.
  • Rozważ kupno specjalnego, chroniącego przed otarciami, spray’u do stóp – znajdziesz go w aptece.
  • Przed założeniem butów, zaklejaj plastrami (także specjalnymi, pokrytymi powłoką żelową) te miejsca na stopie, gdzie najczęściej występują otarcia.
  • Oddaj buty do szewca i poproś go o ich „rozbicie” – w ten sposób buty mogą powiększyć się o pół rozmiaru i nie będą obcierać.
  • Od środka natrzyj buty spirytusem, a potem włóż do nich stopy w cienkiej skarpetce. Buty powinny się lekko rozszerzyć.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Keton Malinowy: wspiera odchudzanie
Dyskopatia: innowacyjne metody kuracji
Ból Nóg: jak sobie pomóc?
Polepszenie Samooceny: jak stać się dla siebie wyrozumiałym?
Nadmierna Potliwość: jak sobie z nią radzić?