Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest regulator temperatury.
Regulator temperatury — co to takiego?
Regulator temperatury to urządzenie, które służy do regulacji, kontroli i stabilizacji temperatury w danym procesie. Zapewne słowo proces od razu skojarzy się większości czytelników z produkcją. Rzeczywiście, regulatory temperatury mogą znaleźć zastosowanie w zakładach produkcyjnych, ale również w domach prywatnych. Wszystko zależy od tego, do jakich celów są wykorzystywane. Oprócz regulacji powinny umożliwiać również pomiar. W przeciwnym razie niemożliwe będzie kontrolowanie temperatury oraz regulowanie jej. Regulator temperatury to tylko jedno z funkcjonujących w obiegu określeń. A oto inne:
- sterownik temperatury,
- regulator pokojowy,
- termostat pokojowy,
- kontroler temperatury.
- termoregulator,
- termostat elektroniczny,
- programator temperatury.
Oczywiście poszczególne urządzenia mogą się nieco różnić, chociażby pod względem ilości funkcji. Ich podstawowa zasada działania pozostaje jednak niezmienna, a przeznaczenie takie samo.
Oto przykładowe regulatory temperatury: https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-kotlem/regulatory-bezprzewodowe
Z czego składa się układ regulacyjny?
Regulator działa sprawnie wówczas, gdy jest sprzężony z całym systemem regulacyjnym. W przeciwnym razie jego montaż będzie bezcelowy. System musi być wyposażony, po pierwsze, w element pomiarowy, który sprawdza, jaka jest wartość temperatury. Taka informacja zostaje przekazana do elektronicznego regulatora. Rzeczywista wartość temperatury jest porównywana z tą pożądaną, czyli taką, jaka została wprowadzona do regulatora. Gdy różni się ona od docelowej temperatury, regulator wysyła odpowiedni sygnał do elementu wykonawczego, czyli np. pieca, skutkujący podniesieniem lub obniżeniem temperatury. Dzięki temu regulacja odbywa się w sposób ciągły, ograniczając lub całkiem eliminując wahania temperatury, które mają bezpośredni wpływ na ekonomiczne i efektywne działanie układu. To z kolei pozwala na utrzymanie stałej temperatury, najbardziej pożądanej przez użytkowników systemu (mieszkańców domu).
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY