Co powinieneś wiedzieć o promieniowaniu UV i jak wpływa ono na Twoją skórę?

Co powinieneś wiedzieć o promieniowaniu UV i jak wpływa ono na Twoją skórę?

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla rozwoju i równowagi biologicznej żywych organizmów na naszej planecie.
To dzięki niemu w ludzkiej skórze zachodzi synteza witaminy D3, a rośliny wytwarzają w swoich tkankach chlorofil. Ze światła słonecznego czerpiemy życiową energię, ale w nadmiarze jest ono szkodliwe dla naszej skóry.
Dlaczego tak się dzieje i jak przeciwdziałać negatywnym skutkom promieniowania UV? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czym jest promieniowanie UV i jak działa na naszą skórę?

Wyróżnia się dwa rodzaje promieni UV: promieniowanie UVA, które przenika aż do skóry właściwej, oraz promieniowanie UVB oddziałujące na komórki naskórka i odpowiedzialne za powstawanie opalenizny.

Promieniowanie słoneczne stymuluje wytwarzanie w skórze witaminy D3, w odpowiedniej dawce (około 15 minut dziennie przy ekspozycji skóry niechronionej kremem z filtrem) jest zatem niezbędne dla dobrego zdrowia i samopoczucia.
Nadmierne opalanie ma jednak sporo negatywnych konsekwencji. Przyspiesza procesy starzenia się skóry (tak zwane fotostarzenie), przyczynia się do jej przesuszenia i wiotczenia, powstawania przebarwień oraz innych zmian skórnych, w tym nowotworowych.

Promieniowanie UVB najsilniej oddziałuje na naszą skórę od kwietnia do września, także w pochmurne dni, o czym często zapominamy. Może powodować oparzenia słoneczne i alergie skórne.
Promienie UVA docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od pory roku i stopnia zachmurzenia. Ich wpływ jest nawet bardziej niekorzystny niż promieniowania UVB, ponieważ promienie UVA wnikają do głębokich warstw skóry i uszkadzają jej struktury.

Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Najlepszym sposobem ochrony skóry przed nadmiarem promieni UV i ich negatywnym wpływem jest stosowanie przez cały rok dobrego kremu z filtrem, zwłaszcza do twarzy.
Przeciwsłoneczne kremy ochronne zawierają filtry mineralne, które odbijają światło, lub chemiczne, które pochłaniają promieniowanie słoneczne. Różnią się również pod względem stopnia ochrony skóry, który oznaczony jest jako SPF z odpowiednią wartością liczbową. Im wyższy wskaźnik filtra, tym lepsza ochrona.

Do twarzy zaleca się stosować kremy z filtrem przynajmniej SPF 30, a latem SPF 50. Faktor należy dobrać zależnie od karnacji i wrażliwości na słońce, a także szerokości geograficznej.
Oprócz stosowania kremu z filtrem, który zaleca się nakładać także na szyję, dekolt, płatki uszu, dłonie i inne części ciała narażone na ekspozycję na promieniowanie słoneczne, wiosną i latem warto chronić twarz, nosząc na przykład kapelusz z szerokim rondem.
Do wrażliwej skóry ust zaleca się natomiast stosować balsam ochronny z filtrem SPF.

Jak wybrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny?

Krem z filtrem SPF wybieramy odpowiednio do potrzeb naszej skóry. Dla cery jasnej i wrażliwej polecane są kremy z wysokim filtrem UV, przynajmniej SPF 50. Dobry krem przeciwsłoneczny powinien dobrze się wchłaniać, nie pozostawiać na skórze białego filmu i być dostosowany do rodzaju cery.
Duży wybór daje na przykład Avon, który oferuje kremy z filtrem matujące, antybakteryjne, nawilżające, łagodzące podrażnienia, wygładzające oraz wyrównujące koloryt skóry.

Na letnie plażowanie przyda się wodoodporny krem z filtrem, pod makijaż świetnie sprawdzi się na przykład krem nawilżający z witaminą C i filtrem SPF 50 z serii Anew Avon. Krem przeciwsłoneczny wysokiej jakości zapewni nie tylko ochronę przed promieniowaniem UV, ale także odpowiedni poziom nawilżenia i pielęgnację cery.

Jak stosować krem przeciwsłoneczny?

Aby krem z filtrem SPF spełnił swoje ochronne zadanie, należy nałożyć go przynajmniej 15 minut przed ekspozycją skóry na słoneczne światło.
Jeśli nie planujemy całodziennego plażowania, wystarczy rano nałożyć warstwę kremu z filtrem SPF pod makijaż.
Gdy danego dnia nasza skóra narażona jest na dużą dawkę promieniowania UV, krem ochronny należy ponownie aplikować co kilka godzin lub w miarę potrzeby – na przykład gdy po kąpieli wytarliśmy ciało ręcznikiem.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *