Co nam da codzienne picie matchy?

Co nam da codzienne picie matchy?

Sproszkowana, zielona herbata matcha uchodzi za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. W Polsce jest ciągle mniej popularna, niż klasyczna herbata liściasta. Jeśli jednak nie przekonuje nas jej oryginalny smak, dajmy się skusić właściwościom.

Matcha – jedyna taka herbata

Zwolenników herbat zapewne nie trzeba przekonywać co do tego, że mają one korzystny wpływ na organizm. Poza cennymi właściwościami prozdrowotnymi, klasyczne liściaste herbaty kuszą pięknym aromatem, różnorodnością dodatków i smaków.
Tymczasem matcha, sproszkowana zielona herbata, może początkowo budzić opory. Ma jedną barwę, ciągle ten sam gloniasty aromat, a podana solo z początku może nam zwyczajnie nie smakować. Podobnie zresztą jak mała czarna wielbicielom kawy z mlekiem.

Sposobów na matchę jest jednak wiele. Zanim przekonamy się do jej oryginalnego smaku, możemy przyrządzić z niej latte, koktajl na bazie owoców i mleka lub wymieszać ją z sokiem. Matchę możemy też jeść – dodaną do ciastek, tortów i batoników. Ale na razie skupmy się na piciu tego wyjątkowego napoju.
Codzienne picie matchy – załóżmy, że od jutra każdego dnia sięgamy po choć jedną lub dwie filiżanki. Czego możemy spodziewać się po jednej z najzdrowszych, jeśli nie najzdrowszej z herbat?

Komfortowe pobudzenie

Kubek matchy to doskonały zamiennik dla osób, które rano nie chcą już sięgać po kawę lub planują – z różnych względów – zrobić sobie od niej przerwę. Matcha zawiera dokładnie tyle samo kofeiny, co kawa. Poza tym jednak jest źródłem teaniny, związku nootropowego, który ma działanie stabilizujące i uspokajające, a jednocześnie stymuluje funkcje i pracę mózgu.

Teanina pomaga w skupieniu, pobudza do kreatywnego myślenia, zwiększa koncentrację i przyspiesza czas reakcji. Wycisza też działania obecnej w herbacie kofeiny, dzięki czemu nie czujemy się po niej nerwowi. Matcha działa poza tym jak typowa zielona herbata – energia z niej uwalnia się stopniowo, wypicie jednej filiżanki daje długotrwale odczuwalne efekty.

Wydajna praca organizmu

Matchę poleca się wypijać nie tylko do śniadania. To świetny napój pobudzający na godzinę lub dwie przed treningiem, dzięki któremu na pewno nie zabraknie nam energii. Matcha na co dzień dodaje witalności i werwy, pomoże nam więc zwyczajnie zmobilizować się do zwiększonej aktywności fizycznej.

Oczyszczanie i pomoc w odchudzaniu

Jak każda zielona herbata, również matcha ma działanie odchudzające. Poza tym chroni przed miażdżycą, obniża cholesterol i zmniejsza apetyt na słodkości. Przy codziennym piciu odczujemy jej właściwości moczopędne i stymulujące metabolizm.
Jeśli do tego dołączymy zbilansowaną dietę i regularne treningi, możemy liczyć na spadek kilogramów. Pamiętajmy jednak, aby w tym przypadku rozważnie wybierać dodatki do parzonej matchy, w szczególności, jeśli pijemy ją z mlekiem i sokami.

Zdrowa skóra i lepszy wygląd

Spośród wszystkich herbat, matcha zawiera najwięcej antyoksydantów, zwłaszcza katechin, które skutecznie wymiatają wolne rodniki. Herbata ma dzięki temu działanie antystresowe i spowalnia procesy starzenia się komórek. Ma to widoczne przełożenia na wygląd. W wyniku picia matchy skóra odzyskuje zdrowie i gładkość, wygląda na bardziej promienną i oczyszczoną.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *