Co jeść przed treningiem?

Co jeść przed treningiem?

Najczęściej odpowiedź jest banalnie prosta. Za to wszystko odpowiedzialny jest niewłaściwy posiłek przed treningiem lub wręcz jego brak. Przed każdym treningiem posiłek powinien być lekkostrawny, ale skomponowany tak, aby zapewnił odpowiednią dawkę siły i energii. Przed zajęciami nie należy jeść produktów, których nie znamy, bo nie wiadomo, jak zareaguje na nie nasz organizm. Posiłki powinny zawierać składniki o niskim indeksie glikemicznym, bo to pozwoli na sukcesywne uwalnianie energii podczas całego treningu. Dzięki temu nie odczujesz niemiłych efektów zmęczenia, a Twoja koncentracja będzie ciągle na najwyższym poziomie.

Jeśli ćwiczysz rano…

…przed treningiem powinieneś skomponować swój posiłek z produktów zawierających węglowodany złożone i proste. Te pierwsze dostarczą Ci najwięcej siły, układ pokarmowy znacznie dłużej je trawi, więc i energia uwalniana jest stopniowo, przez dłuższy czas.

Potrawa, która zawiera cukry proste, powinna stanowić nie więcej niż 1/10 energii. Posiłek powinien też zawierać odpowiednią ilość białka, która musi być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Rano, przed treningiem, polecane są szczególnie koktajle białkowe, składające się z mleka, płatków owsianych oraz owoców. Dobrym rozwiązaniem są też jogurty naturalne z dodatkiem orzechów i owoców.

Orzechy można zastąpić posiłkiem, w którego składzie znajdzie się masło orzechowe, jednak jeśli nie przygotowujesz takiego specjału sam, kupuj masło niezawierające tłuszczów trans i zbyt wielkiej ilości cukru. 

Jeśli ćwiczysz po południu…

…to nie potrzebujesz już tak dużej ilości węglowodanów złożonych. Posiłek przed popołudniowym treningiem powinien być znacznie mniejszy niż śniadanie, a zarazem zawierać znacznie mniej kalorii.

Jeśli ćwiczysz wieczorem…

…to właściwie wystarczy Ci kromka chleba z dżemem lub miodem. To najprostsza przekąska, która jest perfekcyjnym połączeniem cukrów złożonych i prostych.

Natomiast po treningach…

…należy jeść produkty, które posiadają wysoki indeks glikemiczny, a więc organizm bardzo szybko je przyswaja. Trzeba bowiem uzupełnić glikogen w mięśniach, zanim organizm wykorzysta energię pochodzącą ze zmagazynowanych białek. Masz na to maksymalnie dwie godziny.

Musisz  też dostarczyć organizmowi sporą ilość białka, bo trening znacznie przyspiesza procesy metaboliczne, a więc rośnie popyt na białko. Przygotuj więc posiłek, składający się z chudego mięsa lub ryb. Bardzo dobrym rozwiązaniem są dania przygotowane na bazie soi i warzyw strączkowych.

Po treningu porannym możesz sobie pozwolić na wiele. Bez wahania zajadaj chleb, makaron razowy czy brązowy ryż z piersią z kurczaka i surówką. Po południu wypij koktajl proteinowy. Z kolei wieczorem należy jeść posiłki niskokaloryczne, które nie będą za bardzo obciążały organizmu w czasie nocnego wypoczynku.

Pamiętaj jednak o jednej zasadzie. Posiłek przed treningiem należy jeść na co najmniej 2 godziny wcześniej, natomiast po zakończeniu zajęć warto odczekać około 30 minut zanim zasiądzie się do jedzenia. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt z dietetykiem, dzięki temu uzyskasz dodatkowe informacje na temat tego, co jeść przed treningiem, lub sprawdzić artykuł na ten temat pod poniższym adresem: www.michalwrzosek.pl/dieta/co-jesc-przed-treningiem/.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Dieta Pudełkowa: wspomaga zdrowy tryb życia
Zrozumieć Zdrowe Odżywianie: poznaj nowe smaki
Weganizm: zalety diety wegańskiej
Zdrowa Dieta: jak ją zacząć?
Natka Pietruszki: poznaj jej właściwości zdrowotne
Sok Z Brzozy: poznaj jego właściwości