Co czyni związek długotrwałym?

Co czyni związek długotrwałym?

Każdy związek jest inny, ale w każdym pojawiają się podobne zjawiska i problemy. Te podobieństwa, badane pod lupą psychologa, pozwalają poznać mechanizmy rządzące miłosnymi relacjami, a także odpowiedzieć na pytanie, co sprzyja, a co nie sprzyja budowaniu związku. Psycholodzy jednomyślnie wskazują kilka najważniejszych czynników, decydujących o powodzeniu w kształtowaniu miłosnej relacji.

Pozytywne myślenie o swoim partnerze

Udane związki to takie, w których partnerzy myślą o sobie nawzajem w pozytywny sposób. To znaczy skupiają uwagę raczej na dobrych, a nie na złych stronach swoich charakterów. Przywiązywanie zbyt dużego znaczenia do czyichś wad idzie często w parze ze skłonnością do jednostronnego widzenia danej osoby.

Wspólne spędzanie czasu

Trudno wyobrazić sobie udany związek bez wspólnego spędzania czasu. Zadbajcie o to, aby ten czas był wypełniony aktywnościami, które rzeczywiście umocnią Waszą relację i pozwolą jej się rozwijać. Nie musicie każdej wolnej chwili poświęcać na oglądanie ambitnych filmów czy chodzenie do teatru. Czasem wystarczy połączyć siły w remoncie, sprzątaniu, gotowaniu czy pieleniu ogródka.

Podejmowanie wyzwań

Badania pokazują, że czynnikiem utrwalającym więź z partnerem jest wspólne podejmowanie nowych wyzwań. Ważne jest nie tylko to, abyście spędzali ze sobą czas, ale przede wszystkim to, jak go spędzacie. Kluczowe znaczenie ma przełamywanie rutyny i podejmowanie aktywności, które wymagają determinacji i samoprzezwyciężenia. Może to być zarówno skok na bungee, jak i przekraczanie własnych granic w życiu erotycznym.

Okazywanie uczuć

Kobiety mają z tym na ogół mniejszy problem niż mężczyźni, może dlatego, że w naszej kulturze emocjonalność u mężczyzn jest represjonowana. Niezależnie jednak od kulturowych uwarunkowań warto, a nawet trzeba okazywać sobie miłość w związku. Niekoniecznie zasypując partnera dziesiątkami żarliwych SMS-ów, czasem wystarczy pocałunek czy drobna pieszczota.

Żywe reagowanie na kontakt z partnerem

Nie mniej istotne od powyżej wymienionych czynników jest żywe reagowanie na obecność partnera, na jego dotyk, zapach, głos. W udanych związkach partnerzy działają na siebie stymulująco, wystarczy jakiś drobny bodziec, aby wprowadzić ich w stan gotowości erotycznej. Oczywiście z biegiem lat „tolerancja” na tego rodzaju bodźce staje się coraz większa, ale w szczęśliwych związkach nawet po wielu latach wspólnego pożycia zachowuje się coś z początkowej świeżości. 

Część wymienionych powyżej obserwacji może wydawać się czymś oczywistym, ale jakże często w codziennej krzątaninie zapominamy o takich oczywistościach. Dobrze jest ocenić swój związek pod ich kątem i sprawdzić, na ile zbliża się on do ideału postulowanego przez psychologów. Więcej artykułów podejmujących tematykę relacji miłosnych znajdziecie na https://lycknis.com/pl/

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE