Ciąża: jak zapobiec powstawaniu rozstępów?

Ciąża: jak zapobiec powstawaniu rozstępów?

Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Dzieje się tak z powodów „mechanicznych”, np. podczas intensywnego wzrostu, czy dużego spadku wagi lub z powodów hormonalnych. Często zdarza się, że pojawiają się w okresie ciąży, gdy skóra, szczególnie na brzuchu, piersiach i pośladkach, szybko się rozciąga. Jednak rozstępy mogą pojawiać się już w okresie dojrzewania, nawet u pięknych i szczupłych nastolatek. Wpływ na ich powstawanie mogą mieć też geny.

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy to cienkie, najczęściej poziome, linie, wyglądem nieco przypominające płytkie blizny, które w początkowej fazie powstawania są koloru różowego, sinoczerwonego lub fioletowego. Jeśli zauważysz u siebie takie „paski”, możesz im jeszcze zaradzić, udając się na zabiegi do salonu kosmetycznego lub wmasowując w nie odpowiednie kosmetyki z drogerii. W następnej fazie, rozstępy robią się białe i mniej widoczne, jednak wtedy nie można ich już raczej usunąć, a tylko „zamaskować” kosmetykami im przeciwdziałającymi.

Jak mogę uniknąć rozstępów?

Jeśli jesteś w ciąży, jesteś też w grupie „podwyższonego ryzyka”. Aby więc nie dopuścić do pojawienia się tych różowych linii, od początku ciąży, stosuj odpowiednie kosmetyki im przeciwdziałające. W Twoim stanie, odpowiednie będą te pochodzące z linii przeznaczonych specjalnie dla przyszłych mam – są one delikatniejsze od „zwykłych kosmetyków” – nie zawierają szkodliwych substancji. Ponadto, często zawierają w składzie naturalne oleje. Podczas ich aplikacji, masuj skórę, jednak – bardzo delikatnie – aby nie wywołać skurczów macicy. Od drugiego trymestru, delikatny masaż zagrożonych miejsc wykonuj rano i wieczorem. Aby jednak nie spowodować przedwczesnego porodu, na dwa tygodnie przed planowaną datą rozwiązania – zaprzestań masaży.

Niestety, na rozstępy nie ma rady. Jak na razie nie wynaleziono bowiem na nie środka, który niwelowałby lub zapobiegał im w 100 procentach. Jednak tak przeprowadzona „ciążowa kuracja pielęgnacyjna” znacząco uelastyczni Twoją skórę, zmniejszając tym samym w dużym stopniu ryzyko ich wystąpienia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Rooibos I Kawa Zbożowa W Ciąży: można pić czy nie?
Wakacje W Ciąży: co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Cukrzyca Ciążowa: jak sobie z nią radzić?
Zgaga W Ciąży: jak sobie z nią radzić?
Towarzystwo Do Porodu: kto będzie najlepszym wsparciem?
Trunki Bezalkoholowe: orzeźwienie bez procentów