Tradycyjne ciasta na Wielkanoc

Tradycyjne ciasta na Wielkanoc

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez kilku fundamentalnych potraw. Obok jajek na różne sposoby czy żuru, obowiązkowymi elementami świątecznej tradycji są przeróżne wypieki, które mają kojarzyć się z dobrobytem oraz być nagrodą za wytrwanie w wielkopostnych postanowieniach.

Wypieki wielkanocne

Dzisiejsze ciasta na Wielkanoc to przeważnie wariacje na temat klasycznych, tradycyjnych przepisów. Innymi słowy – każdy piecze i zajada swoje ulubione wersje znanych ciast oraz deserów. Przygotowując je, na czymś jednak warto się oprzeć. Jeśli w Wielkanoc planujemy nawiązać do tradycji, koniecznie wybierzmy babę i mazurek. Oprócz nich możemy także pokusić się o ulubiony świąteczny sernik czy tradycyjną paschę.

Babka wielkanocna

Baby i babeczki z rozmaitymi dodatkami, lukrowane lub obsypane pudrem – każdy ma swoją ulubioną. Piecze się je w specjalnej formie do bab, najczęściej z dziurką w środku i karbowanymi bokami.

Podstawą baby wielkanocnej jest drożdżowy rozczyn, do którego dodaje się mąkę, mleko, jaja, masło, cukier i ulubione bakalie, a najlepiej również prawdziwą wanilię. Tradycyjna baba powinna być puszysta, a jednocześnie wilgotna. Można skomponować ją z rodzynkami, orzechami włoskimi czy migdałami, ale wielu fanów przy wielkanocnym stole mają również baby cytrynowe.

Mazurek wielkanocny

Ten tradycyjny wypiek pojawia się u nas wyłącznie na Wielkanoc. Jest bardzo słodki, dekoracyjny i charakterystyczny. Ma również ciekawą historię i tradycję wypiekania. To zdecydowanie najbogatsza nagroda za wytrwałość podczas Wielkiego Postu i symbol końca postnych wyrzeczeń.

Mazurek można oczywiście przygotować na różne sposoby, ale podstawą zawsze pozostaje kruchy, lub biszkoptowo-tłuszczowy spód z wywiniętymi brzegami. Środek niech wypełni ulubiona masa pełna bakalii, orzechów, czekolady czy owocowych dodatków. Do jego wykonania możemy użyć m.in. kremu orzechowego, marcepanu, konfitury, serka mascarpone czy masy kajmakowej. Mazurki mogą przybierać różne kształty, najczęściej są prostokątne lub kwadratowe, a także okrągłe lub w kształcie jaja.

Pascha wielkanocna

ciasta na Wielkanoc

Pascha wielkanocna to potrawa pochodząca z północnych obszarów Rosji oraz z Ukrainy, w Polsce kultywowana głównie w rodzinach osób wywodzących się z Kresów. Może być szykowana na zimno lub na ciepło, jej bazą są jaja, mleko, masło czy śmietana, a dodatkami suszone owoce oraz skórka pomarańczowa. Pascha ma kształt ściętej piramidki, podobnie jak mazurek jest wyjątkowo słodka i zwykle znika ze stołu wielkanocnego jako pierwsza.

Sernik wielkanocny

Sernik pojawia się na stołach również w Święta Bożego Narodzenia i na wiele innych okazji. Jest ciastem uniwersalnym i lubianym przez większość łasuchów. Czy ten wielkanocny charakteryzuje się czymś szczególnym?

Wiele osób piecze na Wielkanoc lżejsze serniki z dodatkiem owoców lub pianki, a także oblane czekoladą. Jeśli chodzi o spód zdecydowanie częściej wybieramy wtedy kruchą podstawę z ciasteczek niż biszkopt. Na wiosenne świętowanie idealnie nadają się także serniki wiedeński, królewski czy krakowski. Z kolei do sernika wielkanocnego z dodatkiem owoców świetnie pasują brzoskwinie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE