Najczęstsze problemy polskich seniorów

Najczęstsze problemy polskich seniorów

Życie seniora nie jest łatwe, zwłaszcza dla osób, które zapadły na chorobę wieku starczego. Seniorzy w Polsce spotykają się z wieloma problemami. Utrudniony dostęp do służby zdrowia, niewystarczająca opieka – to tylko niektóre z nich. Osoby w podeszłym wieku cierpią zarówno na schorzenia somatyczne, jak i natury psychicznej. Na co jeszcze chorują seniorzy i z jakimi problemami spotykają się na co dzień?

Najczęstsze choroby wieku starczego

Niektóre choroby starcze znacząco utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie seniorom. Są to przede wszystkim schorzenia psychoruchowe, podczas których senior nie może i nie powinien samodzielnie się poruszać. Wiele osób decyduję się na oddanie osoby starszej do domu opieki, gdzie ma zapewnione całodobowe wsparcie, rehabilitację i dostęp do specjalistów. Jakie choroby somatyczne i natury psychicznej najczęściej dotyczą seniorów? Są to przede wszystkim:

  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • osteoporoza,
  • nadciśnienie,
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • Alzheimer i wiele innych.

W warunkach domowych często trudno jest kontrolować przyjmowanie leków czy posiłków przez seniora. W domu opieki Senior Residence może skorzystać on z kompleksowej i całodobowej opieki nad osobami starszymi, rehabilitacji, stałego kontaktu z lekarzem czy terapii zajęciowej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie zajmować się osobą starszą w ciągu dnia. Koszt pobytu w takim ośrodku nie jest wysoki, a rodzina zyskuje pewność, że o seniora ma kto zadbać i pomóc w codziennych czynnościach.

Z czym jeszcze zmagają się seniorzy w Polsce?

Choroby wieku starczego to nie jedyny problem, z którym borykają się seniorzy. Doskwiera im także samotność. Pod nieobecność rodziny seniorzy zostają sami, zdani tylko na siebie. Często brak im zajęcia, które mogliby wykonywać na co dzień, aby zabić nudy. Korzystanie z pomocy domów dla seniora to idealne rozwiązanie. Pozwala nie tylko zapewnić całodobową opiekę osobie starszej, ale także towarzystwo.
Z badań wynika, że co piąty senior skarży się na samotność i brak zrozumienia. Do takiego stanu może doprowadzać:

  • utrata bliskiej osoby, najczęściej współmałżonka,
  • zakończenie pracy zawodowej,
  • kłopoty ze zdrowiem.

Zauważa się też, że wraz z wiekiem liczba osób samotnych wzrasta. Na brak towarzystwa narzeka już co drugi senior po 80 roku życia. Kolejnym problemem, z którym zmagają się obecnie osoby starsze jest brak pieniędzy. Niektórzy oczywiście mogą liczyć na wsparcie rodziny. Są jednak i takie osoby, które nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE