Chandra końca lata – jak ją pokonać?

Chandra końca lata – jak ją pokonać?

Wracamy z urlopu wypoczęci, tymczasem koniec lata brutalnie przywołuje nas do szarej rzeczywistości. Choć kalendarzowe lato jeszcze trwa, możemy czuć smutek związany ze zmianą pór roku i schyłkiem wakacji. To ważne, aby szybko zareagować i skutecznie go odgonić.

Obniżony nastrój na koniec lata

U schyłku wakacji wiele osób odczuwa chandrę spowodowaną upływającym czasem i nieuchronnie zbliżającą się jesienią. Wrzesień to okres piętrzących się obowiązków zawodowych i początek szkoły, które kładą kres wakacyjnemu nastrojowi.
Poza tym już pod koniec sierpnia zwykle daje się w znaki spadek temperatury, letnie stroje idą w odstawkę, powoli zaczynają przeważać deszcze. Zaburzenia nastroju w tym okresie są bardzo ściśle związane z wcześniej zachodzącym słońcem i krótszym dniem.

W tym czasie warto pamiętać, że do zimy zostało jeszcze kilka miesięcy, a przed nami kolorowa jesień, której urokowi nie sposób się oprzeć. Poniżej garść wskazówek, jak wyrwać się powakacyjnej chandrze.

Na jesień zaplanuj coś nowego

Lato to czas odpoczynku i ładowania baterii. Następująca po nim jesień będzie zapowiadać się o wiele bardziej ekscytująco, jeśli zawczasu zaplanujemy na nią coś szczególnego. Nowe wyzwania, plany zawodowe lub ukierunkowane na rozwój osobisty powinny dodać nam motywacji.
Na pewno będą wiązać się z radosnym oczekiwaniem i sprawią, że letni smutek szybko odejdzie w zapomnienie. Znalezienie nowego zajęcia na zimniejsze dni przyjdzie nam z łatwością. Centra kształcenia, ośrodki kultury, punkty fitness czy koła zainteresowań są po wakacjach przygotowane na napływ nowych interesantów.

Zamknij lato w słoikach

Dżemy, kiszonki, pachnące konfitury z letnich owoców i warzyw, pozwolą nam zachować przyjemne wspomnienie o lecie na dłużej. Przygotowywanie przetworów jest co prawda czasochłonne, jednak stanowi wyśmienity pretekst do spotkania w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Gotowanie owoców nie wymaga pracy w ciszy i spokoju. Wręcz przeciwnie – daje pole do prowadzenia rozmów, opowiadania żartów i poprawy nastroju. Końcem lata można wciąż jeszcze kisić ogórki i kapustę, zrobić konfiturę śliwkową i zamoczyć gruszki w słodkim syropie.

Idź na zakupy i odśwież garderobę

Powrót do cieplejszych ubrań ucieszy nas bardziej, jeśli część z nich będzie zupełnie nowa. Z szafy warto oczywiście wyciągnąć ulubione swetry i modną, ponadczasową kurtkę, ale zakupy i przegląd nowości zdecydowanie poprawią nam humor.

Zmień oblicze swojego ogrodu

Jesień to nie tylko pora spadających liści. O tej porze roku kwitnie mnóstwo barwnych roślin, takich jak chociażby wrzosy, chryzantemy, imponujące jeżówki czy astry we wszystkich kolorach. Można nimi urozmaicić zarówno ogród, jak i taras czy balkon. Do tego w jesiennych aranżacjach wspaniale prezentują się soczyste dynie, a wśród nich lampiony i świece. Na ogrodową sofę można położyć ciepły koc, który umożliwi nam spędzanie czasu na świeżym powietrzu pomimo coraz zimniejszych wieczorów. Ciekawie udekorowany ogród pozwoli nam przychylniejszym okiem patrzeć na zmieniającą się za oknem aurę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *