Callanetics – zapomniany cudotwórca

Callanetics  – zapomniany cudotwórca

Callenetics to metoda aktywności fizycznej, która swoje triumfy święciła w latach 80. ubiegłego wieku. Ten, z dzisiejszego puntu widzenia, oldschoolowy sport, był kiedyś tak popularny, że uprawiał go niemal każdy. Wszystko dzięki temu, że bez obciążania stawów i w niewiarygodnie szybkim tempie, przynosił zadziwiające efekty. Dlaczego więc dziś o tych efektywnych ćwiczeniach pamięta jedynie garstka ich miłośników? Aby się tego dowiedzieć, spójrzmy na callanetics z bliższej perspektywy.

Potrzeba matką wynalazku

Nazwa ćwiczeń została zaczerpnięta od imienia ich wynalazczyni, a mianowicie od Callan Pinckney, która przez wiele lat swojego życia borykała się z problemami z kręgosłupem oraz kończynami, które skutecznie uniemożliwiały jej standardowy trening. Pickney, której zależało jednak na aktywności i pięknej sylwetce, postanowiła się nie poddawać i sama opracowała zestaw nowatorskich ćwiczeń, które, zapewniając to, czego pragnęła, nie obciążały stawów i nie szkodziły jej zdrowiu.

Niedługo potem, jej metoda aktywności zyskała grono zagorzałych zwolenników, które, za sprawą nagrań, rozprzestrzeniło się niemal na cały świat. Tym sposobem callenetics stał się jedną z najpopularniejszych form aktywności na świecie, a do dziś jest numerem 1 wśród powstałych kiedykolwiek wcześniej i później nagrań fitness w USA i Wielkiej Brytanii.

Cuda nie efekty

Dlaczego callanetics osiągnął taki sukces? Okazało się bowiem, że skonstruowane przez Pinckney ćwiczenia nie tylko poprawiają zdrowie i kondycję, ale dają też niewiarygodnie spektakularne efekty wizualne. Pierwsze efekty treningu widać już po jednym razie, a godzina tych ćwiczeń, pod względem efektów, odpowiada aż 20 godzinom aerobiku!

Dzięki temu treningowi pozbędziesz się zbędnego tłuszczu, wyrzeźbisz mięśnie, a także znacząco zredukujesz cellulit, a wszystko w bardzo krótkim czasie. Systematyczne ćwiczenia (codzienne!) gwarantują bowiem wspomniane efekty już po dwóch tygodniach.

Ważne są zasady

Wszystko dzięki kilku istotnym zasadom, o których należy pamiętać podczas ćwiczeń. Są to:

  • odpowiednia kolejność ćwiczeń – callenetics zaczyna się od rozgrzewki, następnie wykonujemy poszczególne ćwiczenia, pamiętając jednak, aby robić to w kolejności ustalonej przez trenera, nie pomijając żadnego ruchu,
  • odpowiednia postawa – postawa ciała przy ćwiczeniach musi zgadzać się z tą, jaka została do danego ruchu ustalona. Wszystko po to, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty i sobie nie zaszkodzić.
  • liczba powtórzeń i czas na nie przeznaczony – niektóre ćwiczenia wykonujemy przez daną ilość czasu (np. 40 sekund), a inne powtarzamy konkretną ilość razy. Czas przeznaczony na cały jednorazowy trening callanetics powinien zamknąć się w godzinie.

To, co dobre szybko się kończy

Pomimo wszystkich wymienionych zalet callaneticsu i niezbyt trudnych zasad jego trenowania, dziś rzadko słyszy się o tym, aby takie zajęcia były prowadzone w klubach fitness lub, aby ktoś praktykował je samodzielnie w domu. Ba! Trudno nawet o instruktażowe filmy DVD z całymi treningami, chociaż niedługie ich fragmenty można znaleźć opublikowane w Internecie. Dlaczego więc, skoro jest tak efektywny i zdrowy, callanetics jest dziś również tak niedoceniany?

Odpowiedź jest bardzo prosta: callanetics nie jest bowiem zbyt ciekawym treningiem. W latach 80. ubiegłego stulecia, gdy wiele dzisiejszych atrakcji nie było w ogóle znanych (np. gry video, Internet), monotonny trening nie był problemem. Dzisiaj, w dobie komputerów, treningów zumby i fit to fly, callanetics, delikatnie mówiąc, nie zachwyca formą. A szkoda, bo choć nie jest to zbyt rozrywkowy rodzaj treningu – przynosi wspaniałe efekty. Warto więc przypomnieć sobie o tej formie aktywności i zacząć ją praktykować, urozmaicając ją sobie niekiedy ciekawszymi, w pełni pochłaniającymi naszą uwagę ćwiczeniami.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Regeneracja Organizmu: niezbędna po każdym treningu
Efektywny Trening: najważniejsze zasady
Nawadnianie Organizmu: zachowaj równowagę wodno-elektrolitową
Szczupłe Ramiona: poznaj pomocne ćwiczenia
Squash: sport korzystny dla naszego zdrowia