Brzuch po porodzie – jak będzie wyglądał i jak o niego dbać?

Brzuch po porodzie – jak będzie wyglądał i jak o niego dbać?

Jak będzie wyglądał Twój brzuch po porodzie? Co możesz zrobić, aby jak najszybciej przywrócić jego dawny wygląd?

Brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu

Zaraz po porodzie siłami natury brzuch staje się lekko obwisły. Warto w tym miejscu zauważyć, że w kilka dni po porodzie kobieta może stracić nawet 10 kg. Dochodzi wówczas do obkurczenia miednicy, a brzuch zmniejsza swoją objętość.
Mimo to nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, kiedy zniknie brzuch po porodzie. Pewne jest jednak to, że w okresie połogu (czyli po porodzie) nie zaleca się intensywnych ćwiczeń.

Z drugiej strony nie jest wskazana także całkowita bezczynność, należy więc znaleźć swoisty złoty środek. Warto w tej kwestii skonsultować się np. z doświadczonym fizjoterapeutą oraz lekarzem prowadzącym, dzięki czemu możliwe będzie dobranie odpowiednich ćwiczeń. Zwykle ćwiczenia po porodzie siłami natury wskazane są po upływie około 6 tygodni.

Jeśli zostało wykonane cesarskie cięcie, brzuch po porodzie może znacznie dłużej pozostać obwisły. Ponadto staranniejszej i dłuższej regeneracji potrzebują rany na brzuchu. Dlatego też intensywne ćwiczenia raczej nie są zalecane w ciągu aż 3 miesięcy od porodu – choć do pewnego stopnia bywa to kwestia indywidualna. Umiarkowana aktywność fizyczna jest natomiast wskazana. Warto chociażby wykonywać ćwiczenia dostosowane do kobiet po cesarce, dzięki czemu szybko wrócisz do formy sprzed ciąży.

Co poza ćwiczeniami?

Choć ćwiczenia stanowią najważniejszy element szeroko rozumianej pielęgnacji brzucha po porodzie, to bardzo istotne są też inne czynności. Niezwykle przydatna z pewnością będzie odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały. Koniecznie nawadniaj się i unikaj wysoko przetworzonej żywności, wliczając w to smażone czy tłuste potrawy – to szczególnie istotne przy karmieniu piersią.

Na rynku znajdziesz też bogaty wybór kosmetyków, które możesz stosować do pielęgnacji skóry po ciąży. W ten sposób zminimalizujesz rozstępy, a dodatkowo napniesz skórę na piersiach i brzuchu. Regularne ich stosowanie zapobiega głębokim zmianom na skórze. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej wykonywać wieczorem po prysznicu.
Ponadto wskazane są pilingi, które wspomogą wchłanianie stosowanych kosmetyków. Jeśli dopiero planujesz zajście w ciążę, już teraz zacznij dbać o skórę – wtedy po ciąży łatwiej wrócisz do poprzedniej formy. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność.

Składniki, które powinny znaleźć się w stosowanych kosmetykach na skórę, to m.in.:

  • mikroelementy – przyspieszają regenerację naskórka,
  • witamina C – usprawnia syntezę włókien kolagenowych,
  • fibrylina – wspiera odbudowę macierzy zewnątrzkomórkowej,
  • wyciąg z bluszczu – pomaga w walce z cellulitem.

Walka o powrót do dawnego wyglądu Twojego brzucha z pewnością zajmie trochę czasu, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Jednak efekty systematycznej pracy bez wątpienia będą nadzwyczaj zadowalające.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE