Broszka, czyli kwintesencja stylu retro. Jak ją nosić?

Broszka, czyli kwintesencja stylu retro. Jak ją nosić?

Broszka to jeden z najrzadziej kupowanych dziś i noszonych rodzajów biżuterii. Zupełnie niesłusznie, tym bardziej, że jak bumerang wracają do nas stylizacje retro. Broszki są uwielbiane przez celebrytów i gwiazdy czerwonych dywanów, ale pasują nie tylko do wieczorowych sukni i żakietów.

Co mają w sobie broszki?

Broszki niewątpliwie mają w sobie magię – szczególnie te wielokolorowe, nabijane kamieniami szlachetnymi, w kształcie ważek czy motyli. Wspaniale odbijają światło, przyciągają wzrok, a wręcz skupiają na sobie całą uwagę, kradnąc ją pozostałej biżuterii. Przypinając broszkę, musimy zresztą oddać jej niemalże cały splendor i zrezygnować z naszyjnika czy bransoletek.

Decydując się na zapięcie broszki, wiedzmy, że ten element całkiem odmieni naszą stylizację. Broszka podkreśla styl i osobowość, a więc pasuje przede wszystkim do osób o ugruntowanych upodobaniach modowych, które doskonale wiedzą, jak się ubrać, by wyglądać dobrze.
Strój, do którego zapinamy broszkę powinien być przemyślany. Broszka nie może stać się dodatkiem wyciągniętym ze szkatułki w ostatniej chwili i założonym w biegu. Co nie znaczy oczywiście, że nie pasuje do codziennych, casualowych stylizacji.

Funkcja broszki zmieniła się pod tym względem na przestrzeni ostatnich lat. O ile kiedyś przynależna była tylko górnym i wierzchnim częściom garderoby, o tyle dziś styliści i projektanci umieszczają ją w najróżniejszych miejscach, począwszy od torebek i butów, a skończywszy na nogawkach spodni.

Broszka w wersji klasycznej

Klasyczne broszki w kształcie rozety, podłużne z zawijasem, w formie liścia, piórka lub kwiatu, to powrót do dawnych lat i stylizacji, w których przypinki nosiło się przede wszystkim przy dekolcie sukni, na połach marynarki lub żakietu czy płaszcza.

Najpiękniejsze to te z perłami oraz bursztynem lub wysadzane kamieniami szlachetnymi, np. szafirem. Obowiązkowe srebrne lub złote oraz pozłacane, a także mosiężne. W asortymencie klasycznych broszek zdecydowanie łatwiej znajdziemy bardziej subtelne przypinki, o prostszych, sprawdzonych kształtach i uniwersalnych motywach.

Wybierajmy właśnie takie, jeśli dopiero zaczynamy włączać broszki do swoich codziennych stylizacji. Skromniejsze i klasyczne przypinki są odpowiednie również do stroju bardzo barwnego i wyrazistego – w takim przypadku towarzysząca mu broszka powinna stanowić swego rodzaju przeciwwagę i być stonowana.
Jeśli szukamy dla siebie broszki wyjątkowo eleganckiej, sięgnijmy po podwójną broszkę z łańcuszkiem, którą możemy przypiąć do kołnierzyka koszuli z obu stron.

Broszka współczesna

Współcześnie projektowane broszki to finezyjne dzieła sztuki wykonane z różnych materiałów, nie tylko z surowców szlachetnych. Z łatwością dobierzemy dziś piękną broszkę filcową lub złożoną z piór czy samych koralików.

Modne są zwłaszcza kolorowe i pokaźne przypinki, niezmiennie z motywami roślinnymi i owadzimi. Lubimy także broszki z wizerunkami różnych zwierząt, np. dzikich kotów, węży, żab. Złożone z kolorowych kamieni w różnych kształtach, przypominają zminiaturyzowane witraże, a przy tym równie pięknie współgrają ze światłem.

Dzisiejsze broszki, a także podejście do nich, nie mają nic wspólnego z przekonaniem, że ten rodzaj biżuterii to babciny przeżytek. Do noszenia broszek potrzeba odwagi, ale i pomysłowości. Projektanci służą jednak propozycjami, ponieważ od kilka lat coraz chętniej wykorzystują broszki na wybiegach. Przypinki te pojawiają się więc coraz częściej na torebkach i innych akcesoriach, takich jak czapki czy kapelusze.

Mogą spinać szal lub ozdabiać apaszkę oraz pasek w sukience. Znajdzie się dla nich i miejsce na skórzanej kurtce, podwiniętym mankiecie koszuli, cholewce buta, a nawet nogawce spodni. Broszki możemy nosić zarówno do małej czarnej, jak i swetra o grubym splocie, jednak najlepszą porą na założenie widocznej przypinki jest wiosna, kiedy to królują żakiety i coraz lżejsze odzienia wierzchnie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *