Bon podarunkowy – prezent po linii najmniejszego oporu?

Bon podarunkowy – prezent po linii najmniejszego oporu?

Popularność bonów podarunkowych nieustannie rośnie. Mają je w ofercie nie tylko sieci handlowe i znane marki, ale i małe, lokalne sklepy. Zdaniem wielu, podarowanie komuś takiego bonu to najprostszy sposób na prezent. Tylko czy o to właśnie chodzi w obdarowywaniu się upominkami?

Znajdziemy je w wielkich centrach handlowych, księgarniach, sklepach internetowych, małych sklepikach z kosmetykami i rękodziełem, w punktach ze sprzętem rtv i agd, w telefonii komórkowej, w butikach, kwiaciarniach, winiarniach, salonach spa, a nawet w osiedlowych marketach.
Praktycznie wszędzie tam, gdzie jest klient, jest i opcja zakupu bonu podarunkowego. Wiele osób szukających czegoś na prezent dla bliskich i znajomych, z chęcią z niej korzysta.

Zakup bonu zwalnia nas z myślenia i szukania wyjątkowego prezentu, ponieważ bony uchodzą za upominki z reguły trafione. Można oczywiście podarować komuś gotówkę do wydania na dowolny cel, ale ta nie kojarzy się zbyt „prezentowo” i może wyglądać pretensjonalnie. A zatem bon. Jakie są wady i zalety takiej formy upominku?

Niewątpliwe zalety kupowania i otrzymywania bonów

Bon podarunkowy to prezent dobry i łatwy przede wszystkim dla kupującego. Decydując się na jego zakup, nie musimy znać konkretnych czy specyficznych gustów osoby, którą zamierzamy obdarować. Wystarczy, że mniej więcej kojarzymy jej zainteresowania lub trafnie obstawiamy, co sprawi jej przyjemność.
Większość oferowanych w sprzedaży voucherów dość ładnie się prezentuje, jest sprzedawana w eleganckich kopertach lub pudełkach. Pod tym względem spełnia więc wymogi estetyczne.

Dodatkowo bon możemy przecież włożyć do torebki prezentowej i dokooptować do niego butelkę wina, zapachową świecę czy kwiaty. Dobry pomysł, jeśli wręczamy bony podarunkowe pracownikom z okazji zbliżających się świąt, to powieszenie ich na zakładowej choince.

Bony podarunkowe przychodzą w sukurs także wszystkim tym, którzy przed Świętami muszą skompletować prezenty dla większej liczby osób. Z niektórymi spotkamy się podczas Gwiazdki, choć niekoniecznie są nam szczególnie bliscy i nie mają też wobec nas wyjątkowych oczekiwań. Podarowanie takim gościom bonu powinno być satysfakcjonujące dla obu stron.

Bony i vouchery to z pewnością upominki bezpieczne i neutralne. Każdy posiadacz takiego bonu, będąc już w sklepie, z pewnością wybierze coś dla siebie. Każdy z nas woli też otrzymać w prezencie bon niż konkretną rzecz, która jednak kompletnie nie odpowiada naszym gustom.
Jeśli nie mamy w sobie tyle rezonu i otwartości, by poprosić obdarowującego o paragon na zwrot prezentu, będziemy zwyczajnie niezadowoleni. Bon wyklucza zaistnienie takiej niezręcznej sytuacji.

Wady bonów podarunkowych

Vouchery pasują do wielu okoliczności i relacji międzyludzkich. Pamiętajmy jednak, że mają swoje wady. Trudno uznać je za prezenty osobiste czy nacechowane emocjonalnie. Bywają też traktowane jak upominki na ostatnią chwilę, w które nie włożyliśmy zbyt wiele wysiłku.

O ile więc sprawdzą się jako niespodzianki dla dalszych krewnych czy znajomych, o tyle nie są najlepszym rozwiązaniem dla kogoś bardzo bliskiego naszemu sercu. Czasem w natłoku obowiązków nie starcza nam już sił, ani kreatywności na wymyślenie oraz znalezienie absolutnie wyjątkowego prezentu dla najbliższych.

Zastanówmy się wtedy jednak czy dawanie takim osobom bonu do sklepu nie wypadnie jak nieprzemyślany akt desperacji z naszej strony. W tych okolicznościach możemy wszak pokusić się o samodzielne wykonanie bonu podarunkowego, który będzie zakładał wspólne spędzanie czasu. Może być nim np. bon na wspólne wyjście do restauracji, z ustaloną już datą i godziną.

Aby przygotować taki bon potrzebujemy jedynie kolorową kartkę z bloku technicznego oraz przybory, dzięki którym elegancko ją ozdobimy i wypiszemy. Koniecznie zadzwońmy też do wybranego lokalu, aby zarezerwować stolik!

Rozważając zakup bonu dla kogoś bliskiego, warto pamiętać, że różni ludzie mają różne gusta. Nie brakuje osób, które wręcz uwielbiają otrzymywać vouchery i bony. Prezent tego rodzaju zawsze sprawi im przyjemność!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *