Bolesna owulacja – przyczyny i rozpoznanie

Bolesna owulacja – przyczyny i rozpoznanie

Najpierw odczuwamy kłujący ból jajnika, który po pewnym czasie przechodzi w tępy ból podbrzusza o średnim nasileniu. Taki stan może trwać zaledwie kilkanaście minut lub kilka czy kilkanaście godzin, ale dość często przedłuża się do 2-3 dni. W tym czasie mogą towarzyszyć nam inne dolegliwości – zmęczenie, nudności, spadek ciśnienia czy obrzęk. U niektórych kobiet ból owulacyjny jest na tyle silny, że utrudnia im normalne funkcjonowanie. Może przypominać ból charakterystyczny dla zapalenia wyrostka robaczkowego i promieniować na miednicę a także plecy.

Źródło bólu

Gdy w połowie cyklu menstruacyjnego pęka pęcherzyk Graffa i uwalnia się z niego dojrzała komórka jajowa, dochodzi także do wylania się pewnej ilości płynu pęcherzykowego oraz krwi. To prawdopodobnie zgromadzona krew, drażniąca następnie błonę śluzową jamy brzusznej, powoduje nieznośny ból, ustępujący dopiero po wchłonięciu się wszystkich płynów. Występuje on zwykle po prawej stronie, choć nie jest to regułą. W tym czasie mogą pojawić się także niewielkie plamienia. Nie każda owulacja jest bolesna, zwykle staje się taka co 3-4 cykle, ale przechodzenie przez comiesięczny ból również nie jest u kobiet wyjątkiem. Jak sobie z nim radzić i jakie kroki przedsięwziąć, gdy dolegliwości naprawdę utrudniają nam życie?

Upewnij się, że to „tylko” owulacja

Aby mieć pewność, że odczuwany ból ma swoje źródło w owulacji i uwalniającej się w tym czasie krwi, na początek wystarczy obserwować swoje ciało. Śluz powinien mieć wtedy charakterystyczną dla dni płodnych konsystencję. Warto też prowadzić zapiski dotyczące całego cyklu, które także pomogą nam ustalić czas jajeczkowania. W odpowiednim momencie można również samodzielnie wykonać test owulacyjny. Po tym wszystkim jednak niezbędna jest wizyta u ginekologa, która będzie miała na celu wykluczenie innych przyczyn bólu, na przykład stanu zapalnego, torbieli na jajniku, endometriozy czy zespołu policystycznych jajników. Gdy w toku badań, czasem kilku, lekarz wyeliminuje inne potencjalne źródła, można zastanowić się nad sposobem przeciwdziałania bólom owulacyjnym. Same możemy sobie pomóc biorąc gorącą kąpiel lub wykorzystując termofor.

Pamiętajmy też, że ten typ bólu potęguje się podczas stosunku seksualnego oraz aktywności fizycznej. Do specjalisty udajmy się zaś niezwłocznie, gdy owulacji towarzyszy także bolesne oddawanie moczu, podwyższona temperatura ciała, zaczerwienienie w okolicach podbrzusza, krew w stolcu, jak również wtedy, gdy dolegliwości trwają dłużej niż 2-3 dni.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Przerost Prostaty: poznaj skuteczne sposoby leczenia dolegliwości
Zmęczone Oczy: ćwiczenia na poprawę widzenia
Użytkownicy mówią o Cariovico. Jaką cieszy się opinią?
Miażdżyca: diagnoza i leczenie
Soczewki Kontaktowe: jak wybrać najlepsze dla siebie?