Biustonosz sportowy – jak wybrać najlepszy i w dobrej cenie?

Biustonosz sportowy – jak wybrać najlepszy i w dobrej cenie?

Sportowy biustonosz uchodzi dziś za podstawowy element stroju treningowego, niezależnie od preferowanej dyscypliny. W zwykłym ćwiczy się niewygodnie, nie zapewnia on stabilizacji podczas ćwiczeń i wygląda co najmniej nieadekwatnie do okoliczności. Jak zatem dobrać biustonosz sportowy i nie wydać na niego kroci?

Po co nam biustonosz sportowy?

Biustonosze sportowe zapewniają zupełnie inny komfort poruszania się i ćwiczeń. Ochraniają piersi przed otarciami, usztywniają je i stabilizują. Dzięki nim możemy w pełni skupić się na treningu i nie myśleć o rozjeżdżających się i podskakujących w rytm ćwiczeń piersiach. Chodzi tu nie tylko o naszą wygodę, ale i o zdrowie biustu.

Zwykłe staniki podczas wysiłku mogą się podnosić i przesuwać, nie mówiąc już o samoistnym rozpinaniu. Klasyczne staniki najczęściej ocierają skórę, gniotą piersi i wpijają się w nie w trakcie najprostszych ćwiczeń.

Podczas biegania biust bez stanika sportowego wprost „lata” pod strojem, ogranicza nam dynamikę i swobodę ruchów. Regularne wystawianie biustu na duże wstrząsy może poza tym wpływać niekorzystnie na znajdujące się wewnątrz piersi więzadła. Biust poddawany takim siłom, na jakie narażony jest w sporcie, po czasie może stać się obwisły.

Większości trenujących kobiet nie trzeba przekonywać o zaletach biustonoszy sportowych. Choć piersi nie wyglądają w nich tak, jak w zwykłym staniku, mają zapewniony komfort i stabilność. Właściwie dobrane nie zniekształcają sylwetki, a wręcz przeciwnie – podkreślają jej sportowy look.

Wiele sportsmenek preferuje sportowe biustonosze także w niektórych codziennych okolicznościach. Stanik sportowy możemy kupić zupełnie osobno lub w zestawie z legginsami do ćwiczeń.

Na co zwrócić uwagę podczas mierzenia i zakupu biustonosza?

W dobieraniu biustonosza sportowego, tak jak w przypadku zwykłego, może nam pomóc brafitterka. Wcześniej warto jednak samodzielnie zapoznać z charakterystyką takiego produktu.

Zarówno w profesjonalnych salonach z bielizną, jak i w sklepach sportowych czy zwykłych odzieżówkach, a nawet w dobrze wyposażonych drogeriach możemy nabyć biustonosz sportowy. Ceny biustonoszy kształtują się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Odpowiednio dobrany biustonosz sportowy jest nieco ciaśniejszy niż zwykły, codzienny stanik. Nie może być jednak zbyt obcisły, a jego pas podtrzymujący nie powinien wrzynać się w skórę. Biustonosz jest właściwie dobrany, jeśli nie przesuwa się z przodu ani z tyłu podczas podnoszenia rąk do góry. Mierząc stanik, wykonajmy kilka prostych ruchów, a nawet ćwiczeń, takich jak skłony, podskoki czy bieg w miejscu, aby przekonać się jak wybrany model stabilizuje nasze piersi.

Kupując biustonosz sportowy, miejmy także na względzie, że powinien być on dostosowany do rozmiaru piersi oraz intensywności dyscyplin sportowych, jakie uprawiamy. Dla małych i średnich biustów oraz niezbyt intensywnych treningów polecane są biustonosze z tzw. niskim wsparciem.

Dalej mamy staniki ze średnim wsparciem, które posiadają fiszbiny, biust trzymają mocniej i zapewniają unieruchomienie obu piersi osobno, w miseczkach. Do intensywnych treningów, a także sporych biustów nadają się z kolei biustonosze z wysokim wsparciem, najlepiej podtrzymujące piersi.

Ile kosztuje dobry biustonosz sportowy?

Biustonosze sportowe różnią się od siebie kilkoma parametrami, również ceną. Najtańsze z nich mogą nie podtrzymywać i nie stabilizować piersi wystarczająco dobrze. Te często przypominają zwykły koszulkowy biustonosz, dla kobiet lubiących sportowy styl, i zwykle wykonane są z bawełny. Takie biustonosze wchłaniają pot, szybko się rozciągają i nie zapewniają piersiom odpowiedniego unieruchomienia.

Profesjonalne biustonosze sportowe są z kolei wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, których poszczególne warstwy łączy się tak, aby uniknąć stosowania szwów. Są one o wiele bardziej zabudowane, posiadają regulowane ramiączka, a często także regulowaną część na wysokości łopatek.
Posiadają rozmiary identyczne jak codzienne biustonosze, dzięki czemu możemy dobrać je dość dokładnie. Dyskontowe staniki są natomiast podzielone na te w rozmiarach XS, S, M, L itd.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE