Bezpieczne spanie z dzieckiem

Bezpieczne spanie z dzieckiem

Współspanie stoi w opozycji do starej, ale nadal praktykowanej metody wypłakiwania dziecka w jego własnym łóżeczku, bez dania mu możliwości szybkiego przytulenia się do rodzica. Zakłada, że zamiast tego wpuszczamy je do własnego łóżka, by mogło czuć się komfortowo i bezpiecznie. Choć wydaje się to niemożliwe, spanie z dzieckiem, zwłaszcza z noworodkiem i niemowlęciem karmionym piersią, jest też bardziej komfortowe dla rodziców. Pozwala na natychmiastową reakcję na potrzeby dziecka, buduje z nim więź i pozwala spokojnie przespać noc.

Bezpieczne współspanie z noworodkiem i niemowlęciem

Starsze dzieci, choć chętnie odwiedzają łóżko rodziców, są bezpieczne w swoich łóżkach i pokoikach. Zasady bezpieczeństwa dotyczą w szczególności najmłodszych dzieci i koncentrują się na zapobieganiu SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej). Oto najważniejsze z nich.

  • Śpij z dzieckiem na łóżku z twardym materacem i usuń z niego zbędne okrycia oraz poduszki. W miękką powierzchnię łatwiej jest dziecku „zatopić” się, co grozi brakiem swobody oddychania.
  • Jeśli śpisz z dzieckiem, ubieraj je w co najwyżej jedną warstwę ubrania więcej, niż sama/sam masz na sobie. We wspólnym łóżku niemowlakowi jest zdecydowanie cieplej.
  • Nie zakładaj piżamy czy koszuli ze sznurkami dłuższymi niż 18 cm. Dziecko może się w nie łatwo zaplątać. To samo dotyczy elementów kołder, koców czy biżuterii.
  • Nie wieszaj nad łóżkiem półek, regałów, ani obrazów.
  • Nigdy nie śpij z dzieckiem po spożyciu alkoholu.
  • Unikaj palenia tytoniu i przebywania w miejscach zadymionych. Nawet opary dymu papierosowego na Twoich włosach i skórze mogą skutecznie utrudnić dziecku swobodne oddychanie.
  • Jeśli śpicie w trójkę (rodzice i dziecko), upewnijcie się, że Wasze łóżko ma minimum 180 cm szerokości.
  • Jeśli karmisz piersią, układaj dziecko na wysokości pachy, a kołdrę naciągaj do pasa. Noś jednocześnie ciepłą, rozpinaną piżamę, dzięki której będziesz swobodnie karmić i nie zmarzniesz.

Małe dzieci śpiące z rodzicami lepiej przesypiają noce, nie wybudzają się z płaczem i kojarzą nocny wypoczynek z czymś pozytywnym.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE