BCAA – czyli jak skutecznie i szybko budować masę mięśniową

BCAA – czyli jak skutecznie i szybko budować masę mięśniową

Polecany jest on zarówno amatorom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, jak również profesjonalistom, którzy każdego dnia pracują nad budową masy mięśniowej. BCAA buduje mięśnie, hamuje rozkład tkanki mięśniowej oraz wzmacnia jej wytrzymałość. Zobacz, jakie jeszcze cenne właściwości ma BCAA. 

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione

Obecnie najlepsza odżywka BCAA to po prostu zestaw trzech rozgałęzionych aminokwasów, takich jak:

  • Leucyna
  • Walina
  • Izoleucyna

Aminokwasy wyszczególnione powyżej pełnią w naszym organizmie szereg funkcji. Najważniejsze właściwości BCAA to:

  • Hamowanie katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej, który może powodować trening wytrzymałościowy
  • Przyspieszanie anabolizmu, czyli budowania masy mięśniowej
  • Zwiększanie wytrzymałości mięśni
  • Redukcja tkanki tłuszczowej
  • Hamowanie procesu odczuwania bólu
  • Większa aktywność neuroprzekaźników

Trening z BCAA

Warto wiedzieć, że aż 35% białek występujących w mięśniach zbudowanych jest z aminokwasów BCAA. W czasie treningu następuje ich rozkład, aby możliwe stało się pozyskanie energii. Istotne jest to, że bardzo wiele aminokwasów rozkłada się w wątrobie. Inaczej wygląda kwestia z BCAA, rozpad występuje bowiem bezpośrednio w mięśniach. Ma to miejsce za pomocą kalpain, czyli enzymów, jakie są wytwarzane przez mitochondria mięśniowe. Tlenek azotu w czasie wysiłku transportuje BCAA z mięśni do wątroby i tu tworzy się L-alanina, która z kolei przekształca się w glukozę. Wytworzony zostaje zapas energii, który transportowany jest do mięśni, zaś glukoza we krwi powoduje, że można wykonywać efektowny i bezpieczny trening.

Suplementacja BCAA jest bardzo ważna

Odżywki BCAA są niezwykle ważnym elementem suplementacji, albowiem regularne ich przyjmowanie powoduje obniżenie poziomu amoniaku. Dzięki temu możliwe staje się ograniczenie redukcji białek, a także przeciwdziałanie redukcji tkanki mięśniowej. Osoby uprawiające sport powinny więc sięgać po BCAA odżywki białkowe regularnie, zarówno przed, jak i bezpośrednio po wysiłku fizycznym.

BCAA a glutamina i tauryna

Odżywka BCAA działanie dla naszego organizmu ma bardzo istotne, ponieważ jest wzbogacona w dwa aminokwasy: glutaminę i taurynę. Glutamina jest aminokwasem, który utrzymuje równowagę kwasowo–zasadową w organizmie a także wspomaga cały układ odpornościowy. Tauryna z kolei zapewnia równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Dodatkowo tauryna odpowiedzialna jest również za przekazywanie sygnałów do komórek nerwowych, a także ma działanie antykatabolicznie, co sprawia, że zapobiega redukcji tkanki mięśniowej. Tauryna świetnie wspomaga również transport składników odżywczych, którymi są kreatyna i glukoza, do komórek mięśniowych, jakie są obecne w naszym organizmie.

Sięgając po suplementację BCAA masz pewność, że Twoje wysiłki nie idą na marne. Budujesz mięśnie, dbasz o właściwe składniki odżywcze w organizmie. Z całą pewnością warto zastosować odżywkę w codziennej diecie.
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE