Bakuchiol – poznaj go na własnej skórze!

Bakuchiol – poznaj go na własnej skórze!

Jeśli nie próbowaliście jeszcze kosmetyków z bakuchiolem, koniecznie nadróbcie zaległości! Ten roślinny związek działa jak retinol, tyle że jest całkowicie pozbawiony właściwości drażniących. W jakich produktach szukać bakuchiolu i co możemy zyskać, stosując je regularnie?

Czym jest bakuchiol?

Już od kilku sezonów bakuchiol jest absolutnym hitem branży kosmetycznej. W czym tkwi jego fenomen? Od strony chemicznej związek ten to meroterpen należący do terpenofenoli, o wzorze C18H24OO. Jego naturalnym źródłem jest pochodząca z obszarów Azji, Afryki, a także Europy Środkowej roślina znana jako babći lub babchi (Psoralea corylifolia).
W praktykach medycyny chińskiej oraz w Indiach stosuje się ją tradycyjnie od wieków przeciwko stanom zapalnym i chorobom skóry, głównie w leczeniu egzemy. Bakuchiol pozyskuje się z liści oraz nasion babći.

Roślinny retinol

Bakuchiol zyskał uznanie przede wszystkim jako równie skuteczna, a przy tym wyjątkowo bezpieczna dla skóry alternatywa retinolu, bywa nawet nazywany bio retinolem i coraz częściej zastępuje go w kosmetykach. Dlaczego?

Retinol to czysta postać witaminy A. W kosmetykach – kremach, serum, środkach do mycia twarzy – pełni funkcję składnika złuszczającego, odmładzającego i kondycjonującego. To jedna ze skuteczniejszych substancji wyrównujących koloryt skóry, zapobiegających tworzeniu się przebarwień i redukujących widoczność plam.

Retinol stymuluje komórki, wygładza i ujędrnia skórę, spłyca zmarszczki oraz bruzdy. Niestety, pomimo licznych zalet, posiada też parę wad, które dyskwalifikują go jako składnik kosmetyków dla osób z cerą wrażliwą.

Retinol może bowiem podrażniać, ma potencjał alergizujący oraz działa fotouczulające, nie powinno się więc go stosować m.in. przy ekspozycji na słońce. To sprawia, że wiele osób stosuje retinol wyłącznie zimą lub na noc, z kolei posiadaczki cery naczynkowej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień w ogóle nie sięgają po ten składnik.

Bakuchiol zamiast retinolu?

Popularność bakuchiolu wynika głównie z faktu, że w przeciwieństwie do retinolu nie podrażnia i jest bardzo dobrze tolerowany przez wszystkie rodzaje cery. Poza tym naśladuje wszystkie właściwości retinolu – złuszcza martwy naskórek, działa antyoksydacyjnie, nawilża, rozjaśnia cerę, kondycjonuje ją, ujędrnia. Ma ponadto właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu pomoże nam złagodzić trądzik i zmniejszyć problem zaskórników.

W jakich kosmetykach znajdziemy bakuchiol?

Obecnie bakuchiol zawierają głównie kosmetyki przeciwstarzeniowe. Znajdziemy go więc w kremach przeciwzmarszczkowych, serum intensywnie odmładzających, żelach i kremach depigmentacyjnych, kremach do pielęgnacji skóry bardzo dojrzałej, liftingujących kremach pod oczy, kremach odbudowujących, maskach, peelingach i płynach micelarnych.

Pamiętajmy jednak, że składnik ten ma szersze działanie niż retinol, dlatego z pewnością mogą stosować go osoby z młodszą cerą, borykające się chociażby z problemem trądziku czy suchej, wrażliwej skóry.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *