Bajgle na wiele sposobów – skąd wzięły się bajgle?

Bajgle na wiele sposobów – skąd wzięły się bajgle?

Po wiekach zapomnienia na swojej rodzimej ziemi, bajgle wracają do polskich piekarni i kafejek. Tak, te smakowite „bułki z dziurką” pochodzą z Polski! Jakie są ich dzieje i dlaczego zrobiły tak zawrotną karierę w Ameryce? Jak i z czym podawać bajgle?

Bajgiel – amerykański hit, polska historia

Historia bajgla, a także związane z nim legendy bezsprzecznie wskazują na fakt, że ten niezwykle popularny dzisiaj wypiek ma polskie korzenie. Pierwsza wzmianka o bajglach pochodzi jeszcze z 1610 r. Wynika z niej, że był to autorski wypiek krakowskiej społeczności Żydów, którzy swego czasu nie mogli wypiekać własnego chleba. Panowała wówczas podsycana przez biskupów obawa, jakoby Żydzi mieli podtruwać swoim pieczywem katolików.

W ten sposób obmyślono recepturę na bajgle, które w pierwszej kolejności gotowano, a dopiero potem przez krótki czas pieczono. Znana jest poza tym legenda, która głosi, że bajgle dotarły do Polski z Austrii, gdzie pewien wiedeński piekarz po raz pierwszy upiekł je dla króla Jana Sobieskiego III w podziękowaniu za wygraną w 1683 r. bitwę z Turkami.

Hollywoodzka kariera bajgli rozpoczęła się jednak dzięki żydowskim emigrantom z Polski, którzy około 1900 r. przywieźli je do Nowego Jorku. Od tego momentu bajgiel powoli stawał się kultowym północnoamerykańskim wypiekiem (jest dobrze znany także w Kanadzie), kojarzonym głównie z amerykańskim śniadaniem, często pojawiającym się w popkulturze, m.in. w filmach.

W Polsce natomiast bajgle zostały nieco zapomniane. Dopiero od niedawna przeżywają swój renesans dzięki małym piekarniom i kawiarniom, które serwują je na śniadanie i do kawy. W Krakowie dobrze ma się za to obwarzanek, często z bajglem mylony.

Bajgiel to świetna propozycja śniadaniowa, zwłaszcza dla zabieganych, którzy pierwszy posiłek jedzą już w pracy lub w drodze do niej. Ale smakuje wyśmienicie także podczas leniwego popołudnia, podana na lunch czy kolację.

bajgle

Jak jeść i podawać bajgle?

Bajgle można przygotować na wiele różnych sposobów, ponieważ jada się je z dość dużą ilością dodatków. Wypiek kroi się jak bułkę, a do środka układa ulubione składniki. Bardzo popularne są bajgle z sałatą, serem, bekonem, jajkiem i pomidorem. Można podać je również z polędwiczkami wieprzowymi, szynką, salami, marynowanym tofu, ogórkiem, kurczakiem, w towarzystwie rozmaitych sosów.
Jeśli ktoś ma ochotę na klasyczną wersję nowojorską, musi w bajglu umieścić kremowy serek, wędzonego łososia, czerwoną cebulę, kapary i pomidora.

Bajgle na słono i słodko

Oprócz wypełnienia, bajgle różnią się także smakiem w zależności od użytej mąki czy dodatków wykorzystanych w trakcie pieczenia. W piekarniach możemy nabyć bajgle zwykłe, ale także obsypane makiem czy sezamem, z dodatkiem czosnku oraz rozmarynu czy soli.
Zwykłe bajgle, a także te z makiem i sezamem rewelacyjnie smakują również na słodko. Często w tej wersji umieszcza się w nich miód, serek mascarpone, konfiturę lub dżem, płatki migdałów, masło orzechowe czy czekoladę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE