Badania dla mężczyzn po 50. roku życia

Badania dla mężczyzn po 50. roku życia

Polska jest na 28. miejscu wśród 40 europejskich państw pod względem długości trwania życia mężczyzn. Żyją oni aż o 8 lat krócej niż mężczyźni w czołowych państwach Europy. Na długość życia ma wpływ wiele czynników: środowisko, w którym żyjemy, spożywany pokarm, czynniki genetyczne, aktywność fizyczna czy ilość stresu. Jednak duże znaczenie ma również jakość ochrony zdrowia i ilość programów profilaktycznych dostępnych w danym kraju. Nie chodzi tu głównie o wydłużenie życia, ale o zmniejszenie kosztów i skutków potencjalnie wykrywalnej na wczesnych etapach choroby, która w późniejszym okresie prowadzi do upośledzenia sprawności fizycznej i może uniemożliwić funkcjonowanie.

Dlaczego warto się badać?

Badania profilaktyczne obejmują wczesne wykrywanie nie tylko chorób nowotworowych, ale także otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Zapobiegają nieodwracalnym zmianom w organizmie i rozwojowi zaawansowanych stadiów choroby, w których niezbędne jest intensywne i kosztowne leczenie.

Badania dla mężczyzn po pięćdziesiątce

Jako profilaktyka nowotworów krwi oraz w celu wykrywania innych chorób zaleca się wykonywanie łatwo dostępnych i tanich badań, jakimi są morfologia oraz badanie ogólne moczu.
Co 3 lata należy wykonywać badanie stężenia glukozy na czczo. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, konieczne jest wykonanie krzywej cukrzycowej, polegającej na wypiciu roztworu glukozy zawierającego 75 gramów cukru i ocenie jego metabolizmu poprzez oznaczanie stężenia glukozy w kolejnych godzinach.

Co miesiąc oglądamy skórę w celu oceny zmian mogących sugerować czerniaka.
Raz do roku należy wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej oraz raz na 10 lat kolonoskopii, która pozwala ocenić wnętrze jelita grubego, jako profilaktyka nowotworów jelita grubego.
Co roku należy również dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego, masy i obwodu pasa.
Otyłość zwiększa ryzyko wielu chorób i często pogarsza przebieg innych. Redukcja masy ciała i zdrowy styl życia wprowadzony we wczesnych stadiach nadciśnienia tętniczego i cukrzycy pozwala na zatrzymanie postępu choroby.

Mężczyzno, badaj jądra!

Nowotwory jąder dotykają głównie młodych mężczyzn, dlatego ważne jest, aby rozpowszechniać wiedzę na temat profilaktyki. Jądra badamy palpacyjnie co miesiąc, oceniając ich kształt i wielkość. Jakiekolwiek zamiany w stosunku do poprzednich ocen wymagają konsultacji z lekarzem. Wstydliwym problemem mogą być również dolegliwości związane z przerostem prostaty, który występuje u ponad 50% pacjentów po 50. roku życia. Towarzyszą mu objawy takie jak:

  • trudności w oddaniu moczu,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • słabnący strumień moczu,
  • oddawanie moczu kroplami,
  • trudności zapoczątkowaniu mikcji.

Takie dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ, choć najczęściej związane są z łagodnym rozrostem prostaty, występują również w przypadku nowotworu gruczołu krokowego.
Jeśli dolegliwości mają łagodne nasilenie, można je zmniejszyć poprzez stosowanie leku Prostamol Uno, który jest dostępny bez recepty.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *