Aranżacja wnętrz: styl romantyczny

Aranżacja wnętrz: styl romantyczny

Styl romantyczny to często wybierany styl urządzania mieszkania. Jest bardzo estetyczny i delikatny, a urządzona tak przestrzeń po prostu urzeka. Styl romantyczny to jednak styl niejednorodny. Czerpie bowiem inspiracje z kilku innych stylów aranżacji wnętrz, m.in. z naturalnego stylu boho, czy chociażby z szalenie zwiewnego stylu prowansalskiego. W romantycznych aranżacjach znajdziemy też odwołania do końcowej fazy baroku – rokoko oraz widoczną inspirację modnym od kilku sezonów „babcinym” stylem – vintage.

Werteryzm kontrolowany – czyli o tym, dla kogo jest ten styl

Aby pozwolić sobie na mieszkanie lub chociaż sypialnię w stylu romantycznym, trzeba być po prostu romantykiem. Jeśli wiersze Mickiewicza lub egzaltowane na poziomie „Cierpień młodego Wertera” Goethego wynurzenia to dla Ciebie emocjonalne brednie, w pełnym bibelotów i delikatnych barw pomieszczeniu raczej nie będziesz czuć się dobrze.

Nie ma co ukrywać – romantyczne aranżacje najczęściej oddają gusta kobiet, chociaż znalazłoby się na pewno również co najmniej kilku panów, którym ten niejednorodny styl na pewno przypadłby do gustu.

Bibeloty do roboty – jak zmienić wystrój wnętrza, nie ubożąc portfela

Jeśli czytając ten artykuł odkrywasz, że chciałbyś zmienić wystrój mieszkania na bardziej romantyczny, to świetnie! Wiedz, że nie musisz na to wydawać wielkich pieniędzy. Romantyczne aranżacje mają bowiem do siebie to, że są również bardzo… ekonomiczne. Aby dodać wnętrzu urzekającej romantyczności, wystarczy bowiem zainwestować w kilka ozdobnych dodatków lub mebli, a niektóre z nich, można nawet zrobić własnoręcznie.

Przykład? Przynieś z piwnicy lub strychu starą konewkę i pomaluj ją na radosny, najlepiej pastelowy kolor, a do środka włóż świeże kwiaty – w ten sposób otrzymasz piękny wazon w stylu vintage, za który w sklepie z elementami wystroju trzeba by było zapłacić niemałe pieniądze.
Aby jednak przystąpić do kompletowania zestawu mebli i dodatków, trzeba znać wyznaczniki romantycznego stylu, a są to:

 • Odpowiednie barwy wystroju
  Do romantycznych wnętrz pasują wszelkie pastele – błękity, pudrowe róże, delikatne brzoskwinie, a także śnieżna biel, écru, café latte, krem, delikatne odcienie żółci.
 • Materiały
  W romantycznym stylu świetnie sprawdzi się jasne drewno, również te barwione na biało. W uzyskaniu satysfakcjonującego efektu aranżacji pomogą też przytulne, długowłose dywany, np. w kolorze lekkiego fioletu.
 • Desenie
  W stylu romantycznym sprawdzi się cała mnogość wzorów, począwszy od kropek i delikatnych pasków, przez desenie kwiatowe, aż po najbardziej rozbudowaną ornamentykę zaczerpniętą z malarstwa.
 • Dodatki
  To one są kwintesencją romantycznego stylu. Kwiaty, ozdobne poduszeczki, potpourri, łóżko z baldachimem, ozdobne wstążeczki, szkatułki, obrazki, ramki, czy nawet wzorzyste tapety – to właśnie one, choć nie kosztują wiele, tworzą prawdziwie romantyczny klimat wnętrza.

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na wnętrza i dodatki utrzymane w romantycznym stylu.

zdjęcia: shutterstock, depositphotos

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE