Antydepresanty bez i na receptę – czym się różnią i jak działają?

Antydepresanty bez i na receptę – czym się różnią i jak działają?

Substancje o działaniu przeciwdepresyjnym różnią się pod wieloma względami ponieważ sam przebieg depresji oraz jej leczenia może wyglądać różnie u poszczególnych pacjentów. Kiedy możemy poprzestać na ziołowych preparatach antydepresyjnych bez recepty? Kiedy zaś włączyć leki na receptę?

Leki przeciwdepresyjne na receptę – działanie

Od indywidualnych reakcji organizmu zależy czy terapia oprze się na jednym, wybranym początkowo leku. Niekiedy antydepresanty zmienia się kilkakrotnie w trakcie terapii, tak długo, aż pacjent trafi na te najbardziej odpowiednie. Leki przeciwdepresyjne wydawane na receptę to na przykład selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne, blokery wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny, heterocykliczne leki drugiej generacji, antagoniści receptorów opioidowych i receptorów nmda itd.

Leki antydepresyjne wydawane na receptę wpływają na poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina, które kształtują samopoczucie oraz życiową energię. Pozwalają one znieść takie objawy depresji jak apatia, długotrwale utrzymujące się złe samopoczucie, brak energii do działania, problemy z zasypianiem, wzmożone napięcie, spadek zdolności intelektualnych, spadek libido, drażliwość, niski poziom samooceny, niechęć do nawiązywania kontaktów społecznych itd. Leki przeciwdepresyjne mogą działać też przeciwlękowo i rozluźniać, wspomagać spokojny sen i redukować nerwowość, dzięki czemu redukują także zmęczenie.

Antydepresanty wydawane na receptę, choć wyróżniają się dość dużą skutecznością, są niestety obarczone występowaniem efektów ubocznych. Najtrudniejszy pod tym względem może okazać się początek leczenia, kiedy to stosowane leki mogą nasilać objawy depresji. Poza tym leki przeciwdepresyjne mogą powodować takie efekty uboczne, jak zawroty głowy, zaburzenia świadomości, poczucie odrealnienia, drżenie mięśni, zaburzenia mowy czy widzenia. W związku z tym wielu pacjentów zastanawia się, na ile skuteczne są antydepresanty bez recepty, które w ogólnym mniemaniu nie implikują konsekwencji tego typu.

Antydepresanty bez recepty

Preparaty o działaniu antydepresyjnym wydawane bez recepty bazują przede wszystkim na składnikach ziołowych.

Do najbardziej znanych i powszechnie stosowanych ziół o tych właściwościach zaliczymy kozłek lekarski (walerianę), dziurawiec, chmiel zwyczajny, lawendę, melisę czy szafran. Mogą one zmniejszać lęki, apatię i zmęczenie, redukować napięcia, poprawiać samopoczucie, działać uspokajająco i wspomagać zasypianie. Są jednak skuteczne przy krótkotrwałych stanach depresyjnych o niewielkim nasileniu objawów. Mogą także towarzyszyć psychoterapii lub leczeniu farmakologicznemu.

Jednak w przypadku poważniejszych i bardziej nasilonych objawów, konieczne wydaje się sięgnięcie po leki na receptę. Pamiętajmy poza tym, że substancje ziołowe również mogą powodować efekty uboczne. Dziurawiec chociażby wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, a waleriana może uzależnić.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE