Antresola, czyli dodatkowy metraż z klimatem

Antresola, czyli dodatkowy metraż z klimatem

Czasami marzy nam się dodatkowy pokój lub kącik, w którym ulokujemy książki czy zabawki dla dzieci. Na uzyskanie takiej przestrzeni pozwoli nam montaż antresoli. Sprytnie zaaranżowane półpiętro pod sufitem ma wiele zalet.
Antresola jest świetnym rozwiązaniem w wysokim mieszkaniu, ale możemy pozwolić sobie na nią nawet w bloku. Grunt to dobry pomysł i projekt! Jak wykorzystać antresolą i na jakich zaletach tego rozwiązania warto się skupić?

Antresola w mieszkaniu

Montaż antresoli daje nam nie tylko dodatkowe miejsce do spania, pracy czy odpoczynku. Zawieszone pod sufitem piętro z prowadzącymi nań schodkami lub drabinką to ciekawy pomysł na wykończenie mieszkania i zmianę jego charakteru. Antresole znajdują zastosowanie przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach, takich jak kamienice i lofty, ale wzbogacą aranżację każdego lokum.
Z wysokości antresoli będziemy mieli widok na inną część pomieszczenia, przeważnie salon lub kuchnię połączoną z salonem, co ułatwia komunikowanie się domowników.

Antresola stwarza poza tym możliwość ulokowania pod jej sklepieniem wydzielonej przestrzeni na kącik dla dzieci, mały gabinet lub kanapę. Ułatwia podział pomieszczenia na mniejsze, ale wciąż otwarte strefy.

Montaż antresoli – koszt i utrudnienia

Antresolę możemy zaplanować już na etapie budowy domu. Wówczas konstrukcja będzie wykonana ze zbrojonego betonu, stanowiąc integralny element projektu. Jest to jednak przede wszystkim rozwiązanie, na wprowadzenie którego decydujemy się już w gotowym, zamieszkanym wnętrzu, chcąc powiększyć niewystarczającą nam przestrzeń.

Wtedy, w zależności od przeznaczenia, antresola może być konstrukcją metalową lub drewnianą. Jej podstawą są belki podtrzymujące oraz deski i kantówki o odpowiedniej klasie wytrzymałości, zapewniającej domownikom bezpieczeństwo użytkowania. Mając gotowe półpiętro dodajemy do niego barierki oraz drabinkę lub schody.

Budowa antresoli daje wiele możliwości, jednak wiąże się z pewnymi kosztami. Niewielkich rozmiarów antresola, która pomieści łóżko lub będzie pełniła zaledwie funkcję schowka nie powinna kosztować nas więcej niż 600-1000 zł. Na nieco większe półpiętro ze schodami należy przeznaczyć kwotę około 3 tys. zł.

Z kolei antresola z przeznaczeniem na osobne pomieszczenie, np. sypialnię lub gabinet, to już koszt powyżej 3 tys. zł. Do projektu półpiętra (w tym przypadku wykonanego najlepiej przez profesjonalną firmę) należy niekiedy doliczyć koszty nowych mebli i wyposażenia antresoli.

Antresola w małym lokum – tak czy nie?

Są różne rodzaje antresoli. Wąska przestrzeń na łóżko lub schowek czy garderobę, wydzielona nieco ponad metr pod sufitem to również antresola. I na takim rozwiązaniu musimy poprzestać, jeśli nasze lokum ma mniej niż 4 m wysokości. W niewielkich (a dokładniej w niskich) mieszkaniach, montaż pełnoprawnego półpiętra będzie utrudniony, a proporcje przestrzeni zostaną przez niego zaburzone. Pamiętajmy, że pod antresolą powinniśmy mieć zapas około 2 m wysokości, aby korzystanie z tej strefy było komfortowe.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *