Ambiwertyk – sprawdź czy nim jesteś

Ambiwertyk – sprawdź czy nim jesteś

Od zawsze miałeś kłopot z określeniem siebie jako ekstrawertyka lub introwertyka? Nic dziwnego! Te dwie skrajności nie pozwalały odnaleźć się w klasycznym podziale osobom, które posiadają cechy jednego i drugiego. Ambiwersja pasuje właśnie do nich.

Ambiwertycy są wśród nas

Choć ambiwertyk pojawił się w psychologii niedawno, to w społeczeństwie nie jest wcale nowym zjawiskiem. Tak naprawdę większość z nas reprezentuje osobowość ambiwertyczną – skrajności są zdecydowanie rzadsze, dlatego podział na ekstrawertyków i introwertyków był niewystarczający.

Ambiwertyk – prawda o nas leży pośrodku

Jak dotąd posługiwaliśmy się klasycznym podziałem na dwa podstawowe typy osobowości. Ekstrawersję i introwersję wyróżnił w 1921 r. Carl Gustav Jung. Krytycy Junga częstokroć zarzucali temu podziałowi, że odnosi się jedynie do osobowości skrajnych, a przecież wielu ludzi nie potrafi jasno określić samych siebie jako ekstra- lub introwertyków. Oczywiście pojęcia te doskonale funkcjonowały w języku psychologii i socjologii oraz były powszechnie używane i rozumiane przez społeczeństwo. Pokazywały je jednak jako czarno-biały twór składający się wyłącznie z osób głośnych i towarzyskich oraz wycofanych i ceniących samotność.

Brakujące do tej pory pojęcie ambiwersji wprowadził angielski psycholog, Hans Eysenck. Określa ono osobę, która posiada cechy zarówno ekstrawertyka, jak i introwertyka, które manifestują się w zależności od sytuacji oraz otoczenia. Zdecydowana większość z nas to właśnie ambiwertycy.

Ambiwertyk – czym się wyróżnia?

Ambiwertycy są w gruncie rzeczy bardzo elastyczni, co ułatwia im życie i funkcjonowanie w pracy czy wśród ludzi. Potrafią bowiem odnaleźć się w różnych sytuacjach. Gdy trzeba, są pewni siebie, dobrze wypadają w wystąpieniach publicznych, brylują w towarzystwie. Zgiełk i bliskość ludzi nie są im jednak całkowicie niezbędne do szczęścia, a to dlatego, że potrafią docenić także chwile spędzone w samotności i doskonale wypocząć w czterech ścianach własnego mieszkania.

Co za tym idzie, trudno jednoznacznie ustalić, jakie cechy charakteru czy zachowania wyróżniają ambiwertyków. Są to osoby, które potrafią utrzymać równowagę między życiem zewnętrznym i wewnętrznym. Trzeba jednak podkreślić, że w bardzo podobnych sytuacjach, mogą zachować się zgoła odmiennie. Przykładowo, w kręgu swoich znajomych czują się bardzo swobodnie i stają się duszami towarzystwa. Ale już w gronie obcych wolą słuchać i ustąpić osobom dominującym.

Ambiwertyk – ma w życiu łatwiej?

Ekstrawertycy nie mogą żyć bez towarzystwa innych, muszą czuć się wysłuchani, często najpierw mówią i działają, a dopiero potem oddają się przemyśleniom. Introwertycy z kolei miewają problem z zabraniem głosu, nie lubią zaznaczać swojej obecności i gorzej odnajdują się w szerszym gronie. Ambiwertycy, ponieważ uosabiają cechy jednej i drugiej osobowości, bardzo dobrze radzą sobie z różnymi sytuacjami, które dla skrajnych charakterów okazują się trudne. Częściej znajdują też akceptację społeczną, ponieważ świetnie dogadują się z innymi, ale potrafią też słuchać.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE