Ałun to minerał, który na ziemi występuje od wieków. W pierwszych latach naszej ery służył Rzymianom jako naturalny antyperspirant. Mimo, że minęło wiele wieków, a ludzkość znalazła się w zupełnie innej fazie rozwoju, ałun do dziś nie ma sobie równych. Co więcej, odkrywane są jego coraz to nowe właściwości. Jakie?
Zabija bakterie i neutralizuje zapach potu
Ałun wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu, stosowany pod pachami i na stopy, świetnie sprawdzi się jako naturalny antyperspirant. Zamiast maskować zapach potu, po prostu go neutralizuje, redukując przyczynę nieprzyjemnego zapachu, czyli bakterie.
Zmniejsza potliwość
Ałun pomaga też zredukować ilość wydzielanego potu, poprzez zwężanie ujść gruczołów potowych.
Tamuje krwotoki
Ałun to bardzo przydatny minerał, zwłaszcza dla Panów, którzy mają tendencje do zacinania się maszynkami przy goleniu. Wystarczy takie miejsce „przejechać” minerałem, a krwotok zostanie zatrzymany.
Działa przeciwzapalnie, łagodząco i kojąco
Ałun łagodzi też wszelkie podrażnienia – również te powstałe w delikatnych miejscach, np. w okolicach bikini u Pań, pojawiające się jako negatywny skutek depilacji. Działa też kojąco i przeciwzapalnie. Polecany jest nawet w przypadku poparzeń słonecznych, odparzeń, a także na miejsca po ukąszeniach komarów – po nałożeniu ałunu świąd spowodowany ukąszeniem komara powinien ustąpić.
Jest bezpieczny
Obok wszystkich swoich zalet i zdrowotnych właściwości, ałun jest też w 100% naturalny. Nie zawiera szkodliwych chemikaliów, które mogą uczulać i niebezpiecznych substancji często dodawanych do drogeryjnych antyperspirantów. Ałun polecany jest jako zdrowa alternatywa dezodorantu dla alergików. Z racji tego, że jest pozbawiony zapachu, jego używanie nie będzie również kolidowało z zapachem naszych perfum, czy wody toaletowej.
Jest ekonomiczny
Ałun jest bardzo wydajny – jedna sztuka wystarcza na ponad rok użytkowania, a cena nie jest wygórowana – w sklepach stacjonarnych i w Internecie można go bowiem nabyć już za kilkanaście złotych.
Nie brudzi ubrań
Jakby tego wszystkiego było mało, ałun nie pozostawia na ubraniu białych śladów – jak ma to miejsce niemal zawsze w przypadku popularnych dezodorantów drogeryjnych.
Czy ałun ma jakieś wady?
Owszem. Można spotkać się z głosami, że u nadmiernie pocących się osób, ten minerał nie zda egzaminu – jego działanie, wolne od środków chemicznych – może okazać się bowiem za słabe.
Jak używać ałunu?
Przed aplikacją na skórę, minerał należy lekko zwilżyć wodą. Po aplikacji pozostawić do wyschnięcia – nie należy go zamykać i chować zanim w naturalny sposób nie wyschnie. Prawidłowo użytkowany będzie nam służył przez wiele miesięcy.