Alternatywa dla piwa – cydr

Alternatywa dla piwa – cydr

Cydr jabłkowy (z ang. „cider”) czy też jabłecznik to napój alkoholowy o zawartości alkoholu od 2 do 7%. Najprościej mówiąc, jest to sfermentowany sok z dojrzałych jabłek. W procesie produkcji nie doprawia się go cukrem. Ma lekko złocisty kolor, bywa mętny lub klarowny. Jest to napój aromatyczny i lekko słodki, a kwaśne nuty smaku czynią go orzeźwiającym. Dzięki temu schłodzony cydr dobrze gasi pragnienie.

Jak powstaje cydr? Proces produkcji

Proces produkcji cydru na niektórych etapach przypomina proces produkcji piwa – chodzi tu głównie o fermentację górną (etap, na którym do moszczu jabłecznego dodaje się specjalne odmiany drożdży). Cydr jest bardzo znanym napojem alkoholowym w wielu krajach Europy, takich jak Francja, Belgia czy Litwa, ale zdecydowanie największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii, gdzie w hrabstwie Kornwalia można udać się na wycieczkę szlakiem cydru, zatrzymując się w okolicznych pubach na degustację.

W ostatnich latach jabłecznik jest również produkowany w Polsce i zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. W sklepach zwykle znajdziemy go na półkach w sąsiedztwie piwa. Jest również serwowany w barach, pubach i restauracjach. Sprzedawany jest zazwyczaj w butelkach o pojemności 330 ml.

Rodzaje cydru

Jeśli chodzi o odmiany cydru, rozróżniamy cydr zwykły, musujący i gazowany ( z dodatkiem dwutlenku węgla, jak inne gazowane napoje). We Francji i Anglii wytwarza się też gruszeczniki, zwane „perry”, a ich podstawą są, jak można się domyślać, gruszki.

Cydr jabłkowy jest znanym napojem bezalkoholowym w USA i Kanadzie. Powstaje poprzez wyciskanie jabłek. Jest mętny ponieważ zawiera odrobiny miąższu. Amerykanie piją go nachętniej w okresie jesiennym. Wersję z zawartością alkoholową (czyli tę którą znają Europejczycy) nazywają „mocnym cydrem”.

Cydr jabłkowy – cydr domowy

Produkcję cydru można przeprowadzić w domu. W wielu książkach kucharskich, nawet tych sprzed wielu lat, odnajdziemy przepisy na jabłecznik, bo choć głośno o nim w ostatnim czasie, znany jest w Polsce od wielu lat. Swój rozgłos zawdzięcza masowej produkcji i rosnącej sławie piw smakowych, których jest alternatywą.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Clotrimazolum: miejscowy środek przeciwgrzybiczny
Wielkość Penisa: jak go zwiększyć?
Przetwory: wskazówki
Charakter A Sylwetka: jaki ma na nią wpływ?
Palenie Papierosów: jak skutecznie rzucić nałóg?