W dążeniu do szczupłej sylwetki, jesteśmy w stanie wymyślić wiele metod oszukiwania głodu i wiele poświęcić. Również zdrowie. Jakie skutki niesie ze sobą i na czym polega alkoreksja? Przekonajmy się, czy zastępowanie posiłków alkoholem to niebezpieczne zaburzenia, a może zwykły trend.
Butelka piwa na kolację
Większość z nas zdaje sobie doskonale sprawę z faktu, jak bardzo kaloryczny jest alkohol. Pod tym względem przoduje piwo, w którego standardowym, półlitrowym kuflu mieści się około 250 kcal.
Lampka wina wygląda nieco bardziej przystępnie, bo dostarcza 80 kcal, ale po wypiciu trzech mamy ten sam zastrzyk kaloryczny, co w przypadku jasnego pełnego.
Kaloryczne są również wódki, nalewki i inne alkohole, w tym drinki, które zawierają dodatkową ilość pustych kalorii, znajdujących się w dokooptowanym do alkoholu cukrze i słodkich syropach.
Skąd więc przekonanie, że pijąc alkohol, zadbamy o linię i unikniemy nadmiaru kilogramów?
Osoby cierpiące na alkoreksję wybierają picie zamiast pełnowartościowych posiłków. Nie potrafią zrezygnować z alkoholu, a jednocześnie nie chcą przytyć, dlatego głodzą się przed imprezą, by móc swobodnie sięgnąć po butelkę wina, popijać drinki czy piwo. Wiedzą bowiem, że alkohol to kaloryczna używka. Nie ma wątpliwości co do tego, że alkoreksja na dłuższą metę jest brzemienna w skutkach.
Alkoreksja i wpływ na wygląd
Rezygnacja z jedzenia na rzecz alkoholu sprawia, że nasz wygląd może ulec znacznemu pogorszeniu, choć zgodnie z założeniem nie przytyjemy.
Alkoreksja prowadzi jednak do niedoboru składników odżywczych, zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, odwadnia, wpływa negatywnie na pracę serca, trzustki i wątroby, może też prowadzić do zawirowań w metabolizmie. W wyniku spożywania alkoholu zamiast zdrowego jedzenia zmienia się ponadto wygląd skóry, pogorszeniu ulega stan włosów i paznokci.
Jakby na to nie patrzeć, alkoreksja może doprowadzić do tego, że nasze ciało będzie szczupłe, ale mizerne, skóra zniszczona i dotknięta stanami zapalnymi. Niewielkie ilości dostarczanych minerałów, które dodatkowo wypłukuje alkohol, mogą ponadto doprowadzić do pogorszenia się zdrowia kości. Poza tym rezygnując z posiłków, nie mamy energii potrzebnej do uprawiania sportu, brak nas sprężystości i witalności.
Skąd się bierze alkoreksja?
Alkoreksja, zwana też drunkoreksją lub anoreksją alkoholową, to przypadłość głównie młodzieży i młodych dorosłych. Często występuje w środowisku studentów, w szczególności u studentek – częściej bowiem dotyka kobiety. To zaburzenie odżywiania łączy się z innymi problemami natury psychologicznej, takimi jak niska samoocena, brak pewności siebie czy urazy pielęgnowane od dzieciństwa.
Osoby cierpiące na alkoreksję, podobnie jak anorektycy i bulimicy, wartościują siebie przez pryzmat szczupłej i nienagannej sylwetki. Nie chcą jednak zrezygnować z życia towarzyskiego i swobody, jaką daje im picie alkoholu – piją więc zamiast jeść. Alkoreksję leczy się przede wszystkim w gabinecie psychologicznym. Pomocny może również okazać się dietetyk lub psychodietetyk.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *