Akryl malarski – w jakiej sytuacji warto po niego sięgnąć?

Akryl malarski – w jakiej sytuacji warto po niego sięgnąć?

Akryl malarski to elastyczna masa, wykorzystywana do renowacji takich podłoży, jak ściany czy sufity. Akryl malarski można stosować na różnego rodzaju powierzchniach – sprawdzi się zarówno w przypadku betonu, tynku, gipsu czy cegły, jak i płyt gipsowo-kartonowych bądź elementów drewnianych.

Kiedy zastosować akryl malarski?

Jest jednak jedno pytanie zadawane przez wiele osób, które dopierają poznają akryl malarski – kiedy go zastosować? Po akryl malarski możesz bez obaw sięgnąć, jeśli chcesz wypełnić pęknięcia, rysy, ubytki i szczeliny, które z biegiem lat pojawiły się na danej powierzchni.

2_akryl-malarski-–-w-jakiej-sytuacji-warto-po-niego-siegnac.jpg

Jest to szczególnie polecany w takich sytuacjach preparat, ponieważ jest łatwy w aplikacji, a po nałożeniu staje się niemal niewidoczny. Dzięki precyzyjnej końcówce możesz zaaplikować akryl nawet w trudno dostępnych miejscach, a po utwardzeniu poddać podłoże dalszej obróbce. Akryl malarski tworzy na powierzchni gładką powłokę, którą możesz szlifować, malować, pokryć tapetą czy kafelkami – akryl nie będzie się przebijał, nie powoduje też przebarwień, więc możesz mieć pewność, że efekt będzie naprawdę estetyczny.

Jak nakładać akryl malarski?

Zanim rozpoczniesz nakładanie akrylu malarskiego, upewnij się, że powierzchnia jest sucha, czysta i odtłuszczona, co pozytywnie wpłynie na proces wiązania masy. Jeśli pracujesz na podłożu o bardzo dużej chłonności, zastanów się nad zastosowaniem roztworu akrylu z wodą w proporcjach 1:2. Pod skosem odetnij nakrętkę od kartusza, dopasowując wielkość otworu do szerokości ubytku, który zamierzasz wypełnić. Po aplikacji masy wygładź ją szpachelką wcześniej zamoczoną w wodzie i poczekaj aż wyschnie.

Pamiętaj jednak, że akryl malarski to nie wszystko, co będzie ci potrzebne. Musisz również wybrać odpowiedni pistolet do jego nakładania. Dobrym rozwiązaniem będzie wyciskacz – jest uniwersalny, więc może przydać ci się także do rozprowadzania innych uszczelniaczy.

3_akryl-malarski-–-w-jakiej-sytuacji-warto-po-niego-siegnac.jpg

Czym różni się akryl malarski od silikonu?

Choć akryl malarski ma wiele niekwestionowanych zalet, dużo osób zastanawia się, czy można zamiast niego zastosować silikon. Co prawda oba preparaty są wykorzystywane jako uszczelniacze, ale nie powinno się ich stosować zamiennie. Dlaczego?

Silikony należą do najpopularniejszych preparatów, służących do wykonywania spoin. Można ich używać zarówno na powierzchniach porowatych, jak i gładkich, podczas gdy akryle znajdą zastosowanie tylko w pierwszym przypadku. Kolejną różnicą jest to, że silikony mogą być wykorzystywane nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz budynków. Natomiast większość akryli malarskich, z drobnymi wyjątkami, jest przeznaczona do prac w pomieszczeniach.

Co więcej, specjalne silikony sanitarne mogą być aplikowane w pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność – akryle źle na nią reagują. Jeśli jednak planujesz remont w salonie lub sypialni, wybierz akryl malarski – utwardzona masa silikonowa nie nadaje się bowiem do malowania.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE