Japońska dieta wodna zamiast odchudzania

Japońska dieta wodna zamiast odchudzania

Przy okazji rozmów o jakiejkolwiek diecie i zdrowiu ogólnym, zawsze pojawia się wątek picia wody. Woda, jako podstawa procesów fizjologicznych, ma nam ułatwić schudnięcie i oczyszczenie z toksyn. Pomaga oszukać głód i wytrwać w założeniach każdej diety. A gdybyśmy tak dietę oparli przede wszystkim na wodzie?

Choć japońska dieta wodna na pierwszą myśl budzi skojarzenia z głodówką, już na wstępie warto wyjaśnić, że w czasie jej trwania jemy normalne posiłki. Woda jest tutaj kluczowa, ale nie rezygnujemy ze śniadań, obiadu czy kolacji. Między nimi nie możemy jedynie podjadać przekąsek.

JDW wymaga od nas również ograniczenia lub wyeliminowania z jadłospisu napojów słodzonych oraz soków. Jakie jeszcze są najważniejsze założenia tej bardzo popularnej ostatnio diety i co możemy dzięki niej osiągnąć?

Woda podstawą diety

To, że czysta, niesłodzona woda powinna być podstawą każdej diety, jest dla większości z nas oczywistością. Czasem jednak zalecenia dotyczący ilości wypijanej wody czy częstotliwości jej podawania są niejasne. Japońska dieta wodna to swego rodzaju rytuał, który polega na świadomym i kontrolowanym nawadnianiu organizmu z uwzględnieniem wszystkich zjadanych posiłków.

Docelowo powinniśmy wypijać 2-2,5 litra wody dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu czy wykonywanej pracy. Woda w diecie JDW pojawia się na początku każdego dnia, jeszcze przed śniadaniem, przeplata poszczególne posiłki i wieńczy wieczór.

Jak pić wodę na japońskiej diecie wodnej?

Najważniejszym rytuałem związanym z JDW jest rozpoczęcie dnia od szklanki ciepłej wody z odrobiną soli. Zwolennicy polecają tutaj sięgnięcie po sól kłodawską, wzbogaconą w minerały. Początkowo możemy wypijać pojedynczą szklankę wody przed śniadaniem, jednak naszym celem codziennie o poranku będą dwie szklanki.

Od ich wypicia musi minąć minimum 20 minut zanim wypijemy kawę czy herbatę i zaczniemy jeść śniadanie. To ważne, aby rano dobrze się nawodnić, ponieważ kolejną porcję wody przyjmiemy dopiero 2 godziny po pierwszym posiłku, a jednocześnie pół godziny przed kolejnym. Poszczególnych posiłków nie popijamy wodą. Również na pół godziny przed snem powinniśmy wypić szklankę wody, a co druga szklanka ma zawierać odrobinę soli kłodawskiej.

Propagatorzy tego stylu przestrzegają, aby w czasie diety nie pić wody z plastikowych butelek i zadbać o to, by była czysta oraz bezpieczna. Wodę możemy przegotowywać w czajniku i studzić w szklanej karafce lub butelce.

Japońska dieta wodna – co możemy osiągnąć?

Najważniejszym i bezpośrednim celem diety wodnej nie jest wcale utrata kilogramów. Ale to, co możemy dzięki niej osiągnąć jest równie godne zainteresowania. Przede wszystkim picie wody według schematu JDW pozwala usprawnić wszystkie procesy fizjologiczne organizmu, wzmocnić go i oczyścić z toksyn. Świadome picie wody i zwiększenie jej podaży na co dzień wpływa też korzystnie na skórę, jej zdrowie i wygląd.

Pomaga wyeliminować problemy i zaburzenia skórne, zmniejszyć suchość poszczególnych obszarów skóry, zlikwidować cellulit i spłycić zmarszczki. Skóra na diecie JDW zyskuje witalność i elastyczność. Diametralnej poprawie może ulec metabolizm, co wiąże się ze zmniejszeniem lub ustąpieniem takich problemów, jak wzdęcia i zaparcia.

Odpowiednia ilość spożywanej wody usprawnia pracę nerek i wątroby, pozwala wyregulować ilość wypróżnień w ciągu dnia. Utrata kilogramów jest tu niejako skutkiem ubocznym wprowadzonych zmian. Dieta wodna to wszak bardzo skuteczny sposób na pozbycie się toksyn, a jak wiadomo właśnie one w dużej mierze odpowiadają za problemy z wagą i wiążą się z gromadzeniem tkanki tłuszczowej.

Japońska dieta wodna a zdrowie i przeciwwskazania

Na pierwszy rzut oka trudno wskazać powody, dla których mielibyśmy przejść obojętnie wobec japońskiej diety wodnej lub się jej wystrzegać. Szczególnie, że w założeniach JDW leży również profilaktyka wielu chorób, np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń trawienia, zaburzeń neurologicznych, a nawet migren czy przewlekłego bólu mięśni oraz stawów.

Dieta wodna umożliwia ponadto wyregulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej. Ma też kluczowe znaczenia dla lepszego wchłaniania się witamin i minerałów. Z gruntu wydaje się więc bezpieczna. Stosując ją pamiętajmy jednak, że zakłada wypijanie wody wraz z niewielkim dodatkiem soli. To obliguje nas do zredukowania ilości sodu w posiłkach.

Ze względu na ten szkopuł stosowanie japońskiej diety wodnej powinny przedyskutować z lekarzem lub dietetykiem także pacjenci cierpiący na nadciśnienie, obrzęki, choroby nerek, choroby sercowo-naczyniowe i przewlekłe choroby żołądka.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *