Płatki owsiane – rodzaje i właściwości

Płatki owsiane – rodzaje i właściwości

Płatki owsiane cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Posiadają wiele cennych składników odżywczych i stanowią doskonały dodatek do codziennej diety.

Płatki owsiane – jak powstają?

Płatki owsiane są wytwarzane ziarna owsa. Tego rodzaju ziarno najpierw jest dokładnie oczyszczane, a następnie podlega odpowiedniej obróbce termicznej – suszeniu. Ziarno następnie zostaje rozdrobnione oraz pokrojone na niewielkie elementy, co określa się jako płatkowanie.

Owsiane artykuły spożywcze już w średniowieczu stanowiły podstawę w Europie. W Anglii zarówno klasa wyższa, jak i robocza, codziennie sięgała po owsiankę. W składzie płatków owsianych znajduje się wiele cennych elementów odżywczych – z tego też powodu były niegdyś wybierane i z tej samej przyczyny wybiera się je dziś na śniadanie.

Typy płatków owsianych

Wyróżnia się trzy typy płatków owsianych. W każdym z poniższych przypadków ziarna są poddawane innej obróbce. Do rodzajów płatków owsianych zalicza się:

  • płatki owsiane zwykłe – pozyskuje się je z całych ziaren. Przed spożyciem należy je ugotować;
  • płatki owsiane górskie – płatki górskie zawierają połówki ziaren. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ich czas przygotowania jest krótszy, trzeba je tylko zagotować;
  • płatki owsiane błyskawiczne – to nic innego jak pokrojony owies, który poddano wcześniej obróbce termicznej. Można je spożywać bez przygotowania. Płatki owsiane błyskawiczne to popularne płatki owsiane bez gotowania. Wystarczy je zalać mlekiem (ciepłym lub zimnym) bądź jogurtem, a następnie dodać do nich owoce, orzechy lub inne dodatki.
Typy płatków owsianych

Wartości odżywcze płatków owsianych

Płatki owsiane (zarówno płatki owsiane zwykłe, płatki owsiane błyskawiczne, jak i płatki owsiane górskie) zawierają w 100 gramach około 366 kalorii. Każda porcja to około 7 gram tłuszczu – prozdrowotnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także węglowodanów i 13 gram białka.

Płatki owsiane są szczególnie cenne ze względu na sporą zawartość błonnika, który reguluje pracę jelit i niweluje związane z nimi uciążliwe dolegliwości. Ponadto produkt ten zawiera witaminy oraz składniki mineralne: witaminy z grupy B, witaminę E, a także żelazo i wapń.

Prozdrowotne właściwości płatków owsianych

Każdego rodzaju płatki owsiane, czyli płatki owsiane górskie, płatki owsiane błyskawiczne oraz płatki zwykłe, posiadają liczne właściwości zdrowotne, które pomagają zwalczyć pewne dolegliwości organizmu.

Duża zawartość błonnika w tym produkcie pomaga schudnąć. Płatki owsiane poprawiają również pracę układu pokarmowego, a przede wszystkim pracę jelit. Regularne spożywanie płatków obniża także poziom ciśnienia we krwi oraz poziom złego cholesterolu. Produkt ten ma również działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Warto wiedzieć, że takie płatki mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że mogą sięgać po nie osoby, które cierpią na cukrzycę lub insulinooporność. Najmniejszy indeks glikemiczny mają płatki owsiane bez gotowania. Płatki owsiane dodają również energii, przyspieszają metabolizm i zwiększają wytrzymałość. Wzmacniają także mięśnie i obniżają ryzyko wystąpienia ataku serca i udaru mózgu. Obniżają także ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Płatki owsiane spożywa się zwykle w formie owsianki, ale można je stosować także podczas pieczenia ciastek. Płatki owsiane bez gotowania są szczególnie popularne wśród tych osób, które dbają o odpowiednią masę ciała.

Płatki owsiane bezglutenowe

Owies nie zawiera w sobie glutenu, co oznacza, że każdy rodzaj płatków (płatki górskie, błyskawiczne czy zwykłe) to płatki bezglutenowe. Płatki owsiane bezglutenowe są w 100% wykonane z owsa. Są odpowiednie dla osób, które nie tolerują glutenu. Jednak inaczej może być w przypadku artykułów z dodatkami. Jeśli zawierają inne zboża – warto sprawdzić jakie to produkty i upewnić się, że i one nie zawierają glutenu.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *