Książki na Gwiazdkę, czyli fabuły w świątecznym klimacie

Książki na Gwiazdkę, czyli fabuły w świątecznym klimacie

W okresie Bożego Narodzenia chętnie sięgamy po lektury. Mamy w końcu więcej czasu, żeby odpocząć, a i pod choinką często czekają na nas książki. Ci, którzy czytają przez cały rok, wybierają w tym wyjątkowym okresie pozycje w świątecznym klimacie, żeby jeszcze lepiej nastroić się na Gwiazdkę.

Książki o Bożym Narodzeniu oraz takie, w których fabuła rozgrywa się niemalże przy świątecznym stole. Niektóre romantyczne, inne ze sporą dawką groteski lub mrożące krew w żyłach. Gwiazdka bywa tłem najróżniejszych historii książkowych, nie tylko „Opowieści wigilijnej”, która jest dla większości czytelników chyba najbardziej „świąteczną”. W tym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie.

„Wiedźmikołaj”, Terry Pratchett

„Wiedźmikołaj” jest dwudziestym tomem w cyklu opowiadającym o Świecie Dysku. To pozycja dla wielbicieli lekkiego i humorystycznego fantasy, w sam raz na Święta, jeśli w szczególności cenimy prozę Pratchetta.
Z pewnością nie będzie nam przeszkadzało, że w tej opowieści prezenty zamiast pulchnego Świętego Mikołaja roznosi Śmierć. Swoją drogą Wiedźmikołaj, do którego należy coroczny obowiązek rozdysponowania upominków, gdzieś się zapodział…

„Najgłupszy anioł”. Christopher Moore

Czy anioł może być głupi? No cóż, w tej opowieści wszystko jest możliwe i wszystko jest na opak. Święta odbiegają tu daleko od tradycyjnego wyobrażenia o Gwiazdce w domowym zaciszu, w otoczeniu białego puchu i w gronie stęsknionych najbliższych.

Zamiast tego mamy do czynienia ze światem na pograniczu realności – są narkotyki i seks, jest całkiem zabawne morderstwo, są gadające zwierzęta, a także zmarli, którzy mieli okazję wydostać się z grobów i na cmentarzu urządzają sobie pogawędki na temat żywych. Jest i wreszcie tytułowy anioł, rzeczywiście nieco nieudolny, choć mimo wszystko budzący nie tylko politowanie, ale również sympatię.

„W śnieżną noc”, John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle

Burza śnieżna w Boże Narodzenie to zjawisko, które wolelibyśmy obserwować zza okna, schowani w ciepłym domu. Lub w inny sposób przeżywać je z dystansu, na przykład znad stronic książki. Mamy taką możliwość, jeśli na Gwiazdkę wybierzemy „W śnieżną noc” – lekturę, która przypadnie do gustu każdemu wielbicielowi twórczości Johna Greena. Książkę współtworzą również Maureen Johnson oraz Lauren Myracle.

„Tajemnica gwiazdkowego puddingu”, Agatha Christie

W tematyce świątecznych intryg i rodzinnych komplikacji nie zawiodła też Agatha Christie. W jej dorobku mamy w zasadzie dwie pozycje, których akcja rozgrywa się przy choince i płonącym kominku. Pierwszą z nich i najczęściej wspominaną w tych okolicznościach jest „Morderstwo w Boże Narodzenie”.

Niemniej ciekawie przedstawia się jednak zbiór opowiadań pod tytułem „Tajemnice gwiazdkowego puddingu”. W jednej i w drugiej książce autorstwa królowej kryminałów znajdziemy niezastąpionego Herkulesa Poirota, który dla wielu fanów stanowi wprost idealne towarzystwo na świąteczne wieczory.

„Boże Narodzenie w Lost River”, Fannie Flagg

Na początku powieści wygląda to nie najlepiej, ale wraz z rozwojem akcji robi się pozytywnie i bardzo klimatycznie. A dokładnie wtedy, gdy schorowany i samotny Oswald opuszcza Chicago i znajduje ukojenie w magicznym Lost River. Historia, którą potem poznajemy jest pełna wzruszeń i prostych dobroci.

Niektórym może wydać się zbyt cukierkowa lub wręcz odrealniona, ale czy takie właśnie nie są Święta Bożego Narodzenia? Propozycja dla wszystkich tych, którzy w Święta zamiast kryminału lub groteski woleliby snucie marzeń o niewielkim miasteczku, w którym dzięki życzliwości mieszkańców naprawdę może odmienić się czyjeś życie.

„Pod dobrą gwiazdą” – zbiór opowiadań

Tę książkę powinniśmy sobie dawkować po trochu, ponieważ tworzą je opowiadania, z których każde jest wyjątkowe i skłania do osobnego rodzaju przemyśleń. Autorzy nie szczędzili w nich wzruszeń, ale pokazali też codzienność, która nie znika pod aurą magicznej atmosfery świątecznego czasu.

Święta to niezwykły moment, który mimo wszystko potęguje nie tylko życzliwość i inne ciepłe uczucia, ale również smutek oraz melancholię. Gratka dla wielbicieli prozy polskiej i autorów takich jak Jerzy Pilch, Joanna Bator, Wit Szostak, Krzysztof Varga czy Joanna Szczepkowska.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *