Termofor – prosty wynalazek, który warto mieć

Termofor – prosty wynalazek, który warto mieć

Korzystanie z termoforu częstokroć kojarzymy jako remedium na bóle menstruacyjne. Rzeczywiście, dzięki efektowi rozluźniającemu, możemy się w ten sposób pozbyć bólu i dyskomfortu. Terapia ciepłem z użyciem termoforu ma jednak o wiele więcej zastosowań. Kiedy jeszcze jest skuteczna?

Termofor jest bardzo prostym wynalazkiem, pozwalającym złagodzić przebieg różnych dolegliwości. Typowy termofor to gumowy zbiornik z zakrętką, zwykle obszyty dodatkowo lub włożony w pokrowiec z polaru czy też innej miękkiej tkaniny.

Wyróżniamy także inne rodzaje termoforów, wszystkie działają jednak według identycznego schematu – oddają nam skumulowane ciepło bardzo wolno, umożliwiając rozluźnienie i zwalczenie bólu. Z termoforów korzystamy także w bardzo prozaicznych okolicznościach zimą, kiedy zmarzliśmy na dworze i chcemy ogrzać sobie zziębnięte stopy czy dłonie.

Jaki termofor wybrać?

Największym zainteresowaniem cieszą się termofory gumowe, napełniane wodą. Są one stosunkowo tanie i niewymagające w obsłudze. Taki termofor zalewamy dostatecznie ciepłą wodą do 2/3 jego pojemności, dokładnie zakręcamy i przykładamy do miejsca, które chcemy ogrzać lub rozluźnić.

Niekiedy przed przyłożeniem termoforu do skóry, kładzie się na jej powierzchni cienki ręcznik lub kawałek bawełnianego materiału. Ma to zapobiec ewentualnemu poparzeniu się.

Gumowe termofory są, generalnie, bezpieczne dla ciała, jednak po pewnym czasie guma może zacząć pękać, wówczas przez szczeliny zacznie wysączać się gorąca woda. Taki uszkodzony termofor należy wyrzucić i zaopatrzyć się w nowy.
Co istotne, uzupełniając pojemnik, nie należy używać wrzątku, ani bardzo gorącej wody.

Poza tradycyjnym termoforem gumowym, do wyboru mamy również termofor żelowy. Ten jest częściej używany także jako zimny okład. Chcąc nagrzać termofor żelowy, należy włożyć go do mikrofalówki lub piekarnika.

Na rynku dostępne są również termofory elektryczne, z możliwością ustawienia odpowiadającej nam temperatury, podłączane do prądu. To nieco droższa opcja. Podczas gdy termofor gumowy kosztuje w granicach 10-30 zł, za ten elektryczny zapłacimy 60-80 zł.

Kiedy używać termoforu?

Ciepło oddawane przez termofor sprawi, że szybciej dojdziemy do siebie wróciwszy do domu po zimowej eskapadzie. Termofor możemy zabrać ze sobą do łóżka i na kanapę, schować pod koc lub kołdrę i relaksować się w dowolnej pozycji. Ciepło pozwoli nam nie tylko ogrzać się, ale i rozluźnić po stresującym dniu, zniweluje napięcia mięśniowe i sztywność.

Użycie termoforu stymuluje ponadto krążenie krwi, dlatego poleca się je osobom, które notorycznie narzekają na ziębnięcie kończyn. Po termofor możemy sięgnąć, gdy czujemy, że zaczyna się u nas rozwijać infekcja i bardziej dotkliwie odczuwamy zimno. Termofor pozwoli nam się wygrzać w czasie przeziębienia, przyłożony do czoła i skroni może złagodzić ból zatok.

Wreszcie, termofor łagodzi bóle mięśni i bóle brzucha np. w czasie kolki, miesiączki, bolesnych skurczów. Jest wówczas alternatywą dla gorącej kąpieli. Termoforu możemy użyć w zasadzie w każdych warunkach, jeśli tylko mamy dostęp do niewielkiej ilości gorącej wody.

Termofory to urządzenie, po które bardzo chętnie sięgają rodzice małych dzieci. Przy bólach brzuszka, częstych w maluchów, termofor stanowi bezpieczną pomoc w radzeniu sobie z tego typu dolegliwościami.
Specjaliści polecają stosować u najmłodszych nieco mniejsze termofory, obszyte dodatkowo warstwą tkaniny. Można poza tym sięgnąć po termofory wypełnione pestkami wiśni. Choć zdecydowanie najkrócej utrzymują ciepło, są też najbezpieczniejsze. Dają też możliwość dodatkowego wykonania masażu.

Termofor – przeciwwskazania

Pomimo prostoty działania i dobrych efektów, nie każdy może zażywać relaksu z termoforem. Uważać w tym przypadku powinny osoby cierpiące na hemofilię, nowotwory, nadczynność tarczycy, wrzody żołądka, ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego czy choroby trzustki. Termofor nie pomoże też przy ostrym ataku wyrostka robaczkowego.

Z rozmysłem termoforu powinny używać kobiety w ciąży. Ciepło z tego wynalazku może przynieść ulgę w bólu pleców czy bólu głowy, gdy inne sposoby, np. leki apteczne, są niewskazane.
Niemniej, nie powinno się przykładać go na brzuch. Gorące okłady, podobnie jak gorące kąpiele czy prysznice zwiększają bowiem ryzyko poronienia. Warto też pamiętać, że w wyniku częstego przykładania termoforu do jednego miejsca, po pewnym czasie może się w nim ujawnić rumień oparzeniowy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *