Opaska na oczy do spania – pomaga się wyspać?

Opaska na oczy do spania – pomaga się wyspać?

Dla wielu opaski do snu to przedziwny element nocnej garderoby, najczęściej dodatek do jedwabnego szlafroka i kaprys kobiet ponad wszystko ceniących wygodę. Noszenie opasek na oczy na noc ma jednak przede wszystkim aspekt praktyczny, a nawet zdrowotny.

Korzyści ze stosowania opasek na oczy

Opaski do snu, tak jak zatyczki do uszu, zostały stworzone po to, byśmy mogli zapewnić sobie głębszy i lepszy sen bez użycia leków nasennych czy innych substancji uspokajających. Pomagają zasnąć, ponieważ całkowicie blokują dopływ światła do oczu, w czym są zdecydowanie bardziej skuteczne niż grube zasłony czy opuszczane rolety. Oczy ukryte pod opaską są chronione także przed delikatnym, rozproszonym światłem nocnym, które bardzo często utrudnia zasypianie pomimo panującej wokół ciszy i względnej ciemności.

W sposób naturalny ułatwiają zasypianie i przyśpieszają moment zapadnięcia w głęboki, odprężający sen. Dzięki temu, że zapewnimy oczom całkowitą blokadę światła tuż po położeniu się do łóżka, nasz organizm ma szansę wyprodukować więcej melatoniny i lepiej wypocząć. Minimalizując dopływ świetlnych rozpraszaczy mamy poza tym większą szansę spokojnie przespać fazę REM.

Opaska na oczy do spania może wydawać się zbędnym akcesorium, o ile nie mamy kłopotów ze snem i wyciszeniem. Warto jednak zaznaczyć, że polepszenie jakości snu nie jest jej jedynym zadaniem. Oprócz tego opaska zapewnia ochronę skórze wokół oczu, która bez niej ma bezpośredni kontakt z poduszką. Przyleganie skóry twarzy do poszewki i ocieranie się o nią przyczynia się zaś do pogłębiania zmarszczek i powoduje rozpad wiązań kolagenowych. Osłonięta, delikatna skóra powiek wokół i pod oczami jest dzięki opasce mniej narażona na odgniecenia, podrażnienia czy otarcia. Z pewnością docenią tę zaletę osoby o wyjątkowo wrażliwych oczach, często cierpiące na stany zapalne czy z tendencją do worków i cieni pod oczami.

Jaką opaskę na noc wybrać?

Wybierając opaskę do spania, koniecznie zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest uszyta. Powinien być delikatny i oddychający, jeśli ma pomagać skórze wokół oczu, a nie szkodzić jej. Bardzo dobrze sprawdzają się pod tym względem opaski uszyte z jedwabiu. Choć mogą być nieco droższe, zapewnią nam wysoki komfort i nie narażą oczu oraz skóry na podrażnienia.

Na rynku dostępne są proste opaski, okalające swoją powierzchnią cały obszar wokół oczu, a także opaski z wyprofilowanym okrągłym kształtem, przylegającym ściśle do skóry w obrębie oka. Producenci proponują nam także opaski na oczy z niewielkimi schowkami, w których możemy umieścić susz lawendowy, płatki z kroplą olejku eterycznego czy inne dostępne surowce o właściwościach aromaterapeutycznych.

Opaska na noc do snu – użytkowanie

Opaska na oczy doskonale sprawdzi się nie tylko na noc. Pomoże ukoić wzrok i nerwy także na okoliczność dziennej drzemki. Jest rekomendowana jako przydatne akcesorium w podróży, gdyż pomaga odprężyć się podczas lotu czy przejazdu pociągiem. Regularnie użytkowaną opaskę należy co jakiś czas prać, by zmniejszyć ryzyko podrażnień oczu i przenoszenia zanieczyszczeń.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *