6 produktów niezbędnych do zrobienia własnych eko-środków czystości

6 produktów niezbędnych do zrobienia własnych eko-środków czystości

Co łączy wszystkie te produkty? Są tanie, mają naturalne pochodzenie, oszczędzają środowisko, nie przyczyniają się do rozwoju chorób u ludzi. Na ich bazie można wykonać każdy środek czyszczący.

1. Soda oczyszczona

Nie ma drugiego surowca o tak szerokim zastosowaniu. Za pomocą sody udrożnimy rury, pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów, umyjemy armaturę, a nawet zachowamy miękkość mięsa podczas gotowania. Soda z odrobiną wody stworzą pastę pozwalającą pozbyć się z naczyń zaschniętego tłuszczu, uporczywego brudu i osadu.

2. Soda kalcynowana

Jest to połączeni soli kwasu węglowego i sodu. Soda kalcynowana jest stosowana głównie w wytwórstwie mydeł oraz w produkcji proszków do prania. Ma właściwości czyszczące i zmiękcza wodę. Bywa nazywana sodą piorącą.

3. Boraks

Boraks, inaczej kwas borowy, to biały proszek, który możemy rozpuścić w wodzie lub wymieszać z innymi sypkimi środkami. Z dostępnych, naturalnych środków czyszczących, jest niewątpliwie najsilniejszy. Ma właściwości bakterio i grzybobójcze oraz intensywne właściwości czyszczące. Boraks będzie głównym składnikiem naturalnego proszku do prania.

4. Ocet naturalny

Ocet czyści, nabłyszcza, rozpuszcza tłuszcz i odkaża. Nadaje się do wszelkich płynnych specyfików czyszczących, np. płynu do mycia szyb czy płynu do podłóg. Rozcieńczony z wodą, z dodatkiem olejku eterycznego, ma uniwersalne zastosowanie.

5. Kwasek cytrynowy

Kwas cytrynowy spotykamy przede wszystkim w produktach spożywczych. Pełni w niej funkcję regulatora kwasowości. W domu możemy go użyć do czyszczenia. W połączeniu z sodą oczyszczoną tworzy pastę, która doskonale myje rdzę i inne trudno schodzące zabrudzenia. Rozpuszczony w wodzie i dodany do prania sprawdzi się jako płyn do płukania tkanin. 

6. Olejki eteryczne

To nie tylko substancje aromaterapeutyczne, które mogą nam umilić deszczowy wieczór. Olejki eteryczne mają działanie odkażające, czyszczące, wybielające i antybakteryjne. Olejek z drzewka herbacianego świetnie nadaje się jako dodatek do prania, olejek cytrynowy i eukaliptusowy pomogą nam umyć naczynia w zmywarce.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE