4 błędy w pielęgnacji twarzy, które masz na sumieniu

4 błędy w pielęgnacji twarzy, które masz na sumieniu

Błędy w pielęgnacji twarzy mogą nas drogo kosztować. Możemy sobie bowiem nieświadomie zafundować nie tylko doraźnie gorszy stan skóry, który przełoży się na jej mniej zdrowy (i starszy) wygląd, ale także zaszkodzić sobie na dłużej, np. roznosząc po twarzy szkodliwe bakterie prowadzące do powstawania stanów zapalnych lub powodując bardzo trudne do zredukowania plamy. Jak to możliwe? I jak uniknąć tych błędów? Przyjrzyjmy się im po kolei:

1. Spanie w makijażu

To pierwszy, podstawowy i najbardziej powszechny błąd w zestawieniu. Dlaczego śpimy w makijażu? Najpowszechniejszą przyczyną jest po prostu zmęczenie, np. po wyczerpującym dniu lub imprezie, kiedy zwyczajnie nie mamy już siły na wykonywanie demakijażu. To poważny błąd. Pamiętajmy, że jeśli raz czy dwa zaśniemy w makijażu nic wielkiego się nie stanie, ale jeśli taka praktyka stanie się naszym nawykiem, pory skóry bez wątpienia zostaną silnie zanieczyszczone, wręcz zatkane, przez co na skórze mogą pojawić się nieestetyczne zaskórniki i wypryski. Taka skóra nie będzie też dotleniona i będzie mniej odporna na szkodliwe działanie wolnych rodników powodujących jej starzenie.

2. Mycie twarzy inwazyjnym dla skóry produktem

Często zdarza się, że ufamy reklamom, które namawiają nas do kupna rzekomo dobrego dla naszej twarzy produktu myjącego. Nie znając się na składach, możemy błędnie zaufać producentom, którzy, w ramach obcinania kosztów, często dodają do specyfików silnie czyszczące chemikalia lub alkohol, które pozbawiają nas naturalnego sebum chroniącego skórę. W ten sposób same możemy doprowadzić do rozwoju lub nasilenia łojotoku, który w konsekwencji może wywołać na skórze stany zapalne.

3. Brak filtra UV

Używanie na co dzień kremu z filtrem nie jest jeszcze w Polsce tak powszechnym zjawiskiem, jak w niektórych krajach świata. To błąd. Filtry uchronić nas bowiem mogą przed starzeniem się skóry spowodowanym ekspozycją na słońce. Pamiętajmy zatem o filtrach, nawet jesienią i zimą – wtedy wybierajmy jednak te o niższych wartościach. Wiosną i latem, dobry filtr jest natomiast absolutnym must-have!

4. Brak higieny akcesoriów do nakładania makijażu

Na pędzlach, „puszkach”, gąbeczka i podobnych akcesoriach do wykonywania makijażu codziennie pojawiają się tysiące bakterii. Jeśli nie chcemy, aby zaszkodziły naszej cerze, warto raz w tygodniu dokładnie czyścić przybory, np. ciepłą wodą z dodatkiem mydlin. Po ich oczyszczeniu przecieramy je suchym ręcznikiem, a następnie zawieszamy, włosiem w dół, w ciepłym miejscu i pozwalamy im wyschnąć w naturalny sposób.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kosmetyki Naturalne: czyli jakie?
Maseczki Z Glinki: naturalne i bezpieczne
Olej Monoi: obłędny zapach i skuteczna pielęgnacja
Kosmetyki Tołpa: klucz do racjonalnej pielęgnacji
Suche Stopy: pomogą peelingi i domowe maseczki
Tłusta Cera: rozpoznanie i pielęgnacja