Ucz się latem, korzystaj cały rok

Ucz się latem, korzystaj cały rok

O tym, że warto uczyć się języków obcych, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Gdyby jednak wciąż znaleźli się sceptycy, można przedstawić im kilka prostych powodów. Znajdą się wśród nich: otwartość na świat, poznawanie wielu kultur i nawiązywanie relacji z osobami z różnych krajów, znalezienie pracy w innym kraju czy też łatwość podróżowania po całym świecie. Uczenie się języków obcych to również świetny sposób na ćwiczenie krótko- i długoterminowej pamięci i koncentracji.

Nauka w wakacje?

Czy wakacje to dobry czas na naukę? Odpowiedź jest prosta. Tak! Wakacje to czas, w którym mamy możliwość zastosować poznaną wiedzę w praktyce, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy za granicę lub gościmy u siebie turystów z innych krajów. A gdy widzimy praktyczne zastosowanie tego, czego się nauczyliśmy, zdobywamy nową wiedzę chętniej i mamy z niej większą satysfakcję.

Poza tym, w lipcu i sierpniu, gdy dni są dłuższe, możemy wykorzystać popołudnia i wieczory na naukę i nie czuć zmęczenia, które często towarzyszy nam jesienią i zimą.

W grupie raźniej i taniej

Szkoły językowe od lat organizują kursy wakacyjne, które z reguły są znacznie tańsze niż kursy semestralne i roczne. Dlatego warto skorzystać z ich oferty właśnie latem. Nauka odbywa się zwykle w grupach składających się z 6 do 12 osób, które zazwyczaj są zmotywowane do nauki (dlatego wybrały letni kurs) i ciekawe świata. Nawiązywanie nowych znajomości to kolejny powód, dla którego warto rozważyć naukę języków obcych.

Nauczanie w grupach odbywa się na wielu poziomach zaawansowania. Dlatego osoby, które już władają którymś z języków obcych, a potrzebują „odświeżenia” swojej wiedzy i umiejętności, uczą się w innych grupach, niż osoby początkujące lub mówiące płynnie.

Twarzą w twarz z lektorem

Jeśli jednak wolimy, by cała uwaga nauczyciela skupiała się na nas, powinniśmy wybrać zajęcia indywidualne. Zaletą takich lekcji jest większa skuteczność lektora w poprawianiu błędów, tempo nauki dostosowane do osobistych potrzeb i możliwości, jak również większa sposobność pracy nad każdym aspektem znajomości języka obcego, na przykład nad odpowiednią wymową i akcentem.

Samodzielnie i bez opłat?

Czy możliwe jest samodzielne uczenie się języka obcego? Tak! Czy mogę uczyć się, gdy nie mam pieniędzy na kurs? Oczywiście! Wielu z nas zakończyło naukę języka obcego w szkole, a późniejszy z nim kontakt był raczej sporadyczny i spowodowany okolicznościami (wyjazdy i podróże, filmy, seriale, muzyka). Nie zmienia to faktu, że posiadaną wiedzę można „odkurzyć” samodzielnie, choćby w czasie urlopu. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów:

  • w księgarniach i salonach z multimediami dostępne są kursy językowe przygotowane właśnie do samodzielnej pracy nad swoimi umiejętnościami. Na półkach znajdziemy kursy języka angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, niemieckiego, włoskiego, japońskiego, chińskiego i wielu innych. Materiały te składają się zwykle z książek oraz płyt CD i DVD, dzięki którym możemy ćwiczyć umiejętność rozumienia języków obcych,
  • w internecie istnieje wiele stron i serwisów poświęconych samodzielnej nauce języków. Wiele z nich oferuje interaktywne ćwiczenia, w czasie wykonywania których należy głośno powtarzać zdania, słuchać i odpowiadać na pytania, zapamiętywać nowe słówka, układać zdania, itd. Powinniśmy wybierać strony większych i sprawdzonych serwisów, na przykład BBC Learning (oferującej nie tylko język angielski – dostępne są także: hiszpański, niemiecki, francuski, rosyjski),
  • fiszki – czyli małe kartoniki ze słówkami i wyrażeniami w języku obcym na jednej stronie i tłumaczeniem na odwrocie. Dzięki fiszkom można w prosty sposób nauczyć się lub przypomnieć sobie słownictwo z danego zakresu tematycznego. Wiele wydawnictw produkuje fiszki do samodzielnej nauki języków obcych na różnych poziomach zaawansowania, ale można je również przygotować samodzielnie i zabrać ze sobą w podróż lub na plażę, gdzie relaksując się, mamy możliwość nauczyć się nowego słownictwa,
  • muzyka, filmy, seriale – słuchanie i oglądanie to także proces uczenia się, dlatego w czasie samodzielnej pracy warto sięgać po przyjemne piosenki i wsłuchiwać się w ich słowa, oglądać filmy i seriale w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku obcym, dzięki czemu w przypadku, gdy nie rozumiemy do końca, co mówią aktorzy, możemy przeczytać na dole ekranu pełne dialogi.

Gimnastyka głowy i języka

Nauka języków obcych jest również wspaniałym sposobem na poprawienie pamięci oraz koncentracji, o której spadek łatwo w dzisiejszych czasach. Regularna stymulacja mózgu poprzez zapamiętywanie nowych słów korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania i kojarzenia.

Świat bez granic

Mówi się, że dzięki znajomości języków obcych świat stoi przed nami otworem. Nawet jeśli nie potrafimy mówić płynnie, obcokrajowcy z pewnością doceniają wysiłek, jaki wkładamy w komunikację z nimi w ich ojczystym języku. Przed lub w czasie letnich podróży warto zatem nauczyć się chociaż kilku podstawowych zwrotów w języku kraju, do którego jedziemy. Świadczyć to będzie o naszej otwartości i chęci poznania nowej kultury. Czy tak rzeczywiście jest? Łatwo to sprawdzić, przyglądając się odwrotnej sytuacji. Jak reagujemy, gdy ktoś, kto nie mówi biegle po polsku stara się z nami „dogadać”? Przeważnie uśmiechamy się, gdy mówi z obcym akcentem albo myli końcówki wyrazów, ale skupiamy się raczej na tym, co chce powiedzieć i pomagamy mu.

Jak powiedział kiedyś J. W. Goethe: „Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem”, o czym przekonać się można ucząc się języków obcych latem – i nie tylko latem.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE