Czy wiesz, co masz w torebce?

Czy wiesz, co masz w torebce?

Brytyjska firma Initial Washroom Hygiene przeprowadziła badania, które miały na celu sprawdzenie czystości kobiecych torebek. Wyniki przekroczyły chyba oczekiwania wszystkich zaangażowanych w nie naukowców. Okazało się, że 1 na 5 torebek zawiera więcej bakterii, niż przeciętna toaleta! Co więcej, są to bakterie, które mogą w znaczącym stopniu szkodzić ludzkiemu zdrowiu.

Torebki to siedlisko bakterii

Skąd w naszych torebkach bierze się tyle niechcianych mieszkańców? Wystarczy prześledzić to, co robimy z nimi w ciągu całego dnia: kładziemy je na różnych powierzchniach (także na ziemi i na podłodze), wkładamy do nich nieumyte ręce, przechowujemy w nich liczne kosmetyki (najwięcej bakterii wykryto na kremach do rąk), a także jedzenie, o którym zdarza nam się zapomnieć. A czego nie robimy? Przede wszystkim – nie czyścimy ich regularnie. Nic więc dziwnego, że nasza toaleta, o której myciu większość z nas raczej pamięta, może okazać się zdrowszym środowiskiem, niż torebka.

Jest jeszcze jedna zależność, którą odkryli naukowcy – najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są torebki skórzane. Gąbczasta struktura skóry stwarza bowiem idealne warunki dla rozwoju wielu bakterii.

Jak uniknąć gromadzenia się bakterii we wnętrzach torebek?

Co zatem można zrobić, żeby uchronić się przed możliwym zagrożeniem ze strony jednego z naszych ulubionych przedmiotów? Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu naszych torebek. I nie wystarczy jedynie odwrócić je na drugą stronę, by pozbyć się zalegających w niej okruszków. W zależności od materiału, należy je albo wyprać albo oddać do chemicznego czyszczenia. Warto zaopatrzyć się w produkty antybakteryjne, którymi przetrzemy nasze torebki, jeśli nie mamy czasu albo możliwości na ich całościowe czyszczenie. Idealnym rozwiązaniem byłoby także mycie rąk po każdorazowym włożeniu ich do torebki, ale to oczywiście jest niemal niemożliwe do wykonania. Pozostaje więc tylko zmienić przyzwyczajenia i zacząć traktować torebkę nie tylko jako ozdobę, ale i część naszego środowiska. Dla lepszej motywacji wystarczy przypomnieć sobie porównanie z początku artykułu. W końcu nikt nie chciałby wkładać rąk do toalety po kilkanaście razy dziennie, prawda?

Źródło informacji: Medical News Today

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE