Rower miejski - kiedy warto w niego zainwestować?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Sport i fitness

Rower miejski - kiedy warto w niego zainwestować?

Rowery miejskie wyróżnia ciekawy i nieco oryginalny wygląd. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do poruszania się po mieście. Zazwyczaj cechuje je prostota oraz minimalizm.

Na próżno szukać w nich technologicznych innowacji, niemniej jak każdy rower, posiadają swoje parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

Rama ze stali czy z aluminium?

To jedno z najważniejszych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć. Rodzaj ramy przekłada się bowiem na funkcjonalność roweru miejskiego. Rama aluminiowa jest zdecydowanie lżejsza, co ma duże znaczenie w przypadku, gdy chcemy rower przenosić. Z pozoru może wydawać się to nieistotne, jednak jeśli za każdym razem trzeba będzie go wnosić przez kilka pięter, to z pewnością  dodatkowe kilogramy dadzą o sobie znać. Rama stalowa jest za to o wiele tańsza i uważana za bardziej wygodną. Duże znaczenie ma również jej rozmiar. Rower miejski wymusza przyjęcie wyprostowanej sylwetki, dlatego rowerzysta siedzi blisko kierownicy.

 

rowery-miejskie.jpg

 

Napęd - jaki wybrać?

Rower miejski nie posiada skomplikowanego mechanizmu. Jazda na nim ogranicza się raczej do asfaltu, wycieczka do lasu mogłaby okazać się bowiem bardzo niekomfortowa. W związku z tym trzy biegi będą wystarczające. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać model z pięcioma lub siedmioma biegami. Do wyboru mamy zazwyczaj klasyczne przerzutki lub wbudowane w piaście. Te drugie uchodzą za mniej awaryjne, ponieważ ich mechanizm jest zamknięty w specjalnej obudowie, co sprawia, że praktycznie nie występuje ryzyko ich uszkodzenia.

 

Komu dedykowane są rowery miejskie?

Miejskie jednoślady to przede wszystkim stylowe rowery damskie. Przeglądając ich ofertę, można odnieść wrażenie, że jest ona dedykowana głównie kobietom, ponieważ dostępne są w większości rowery w pastelowych kolorach. Niemniej bez większego problemu można znaleźć także męskie rowery miejskie. Czym się od siebie różnią poza designem? W damskich rowerach górna rura jest znacznie obniżona, dzięki czemu możliwe jest łatwe i wygodne wsiadanie w sukience lub w spódnicy.

 

rowery-miejskie-2.jpg

 

Dodatkowe wyposażenie - co się w nim znajduje?

Do roweru miejskiego można dokupić wiele praktycznych elementów. Należy do nich m.in. koszyk montowany przy kierownicy - włożymy do niego chociażby plecak czy torebkę. Konieczny będzie też wybór dobrych błotników. Ich zadanie to ochrona kół przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czyli głównie deszczem. Kluczowe jest również bezpieczeństwo na drodze, dlatego rower powinien posiadać przednie oraz tylne oświetlenie. Ponadto przydatny okaże się dzwonek.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na rowerze miejskim trudne jest osiąganie zawrotnych prędkości, do tego celu o wiele lepsze będą rowery szosowe. Nie za bardzo nadaje się na wycieczki poza miasto, zwłaszcza na nierównym, górzystym terenie. To zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, które chcą na rowerze pokonywać regularnie nieduże dystanse, np. w drodze do pracy bądź do szkoły, a przy tym cenią modną stylistykę.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (2): ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 4.34/5 (83 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Rower miejski - kiedy warto w niego zainwestować?:
Takie rowery w stylu retro przeżywają teraz swój renesans. Wystarczy zwiewna sukienka, mały plecak i przygoda czeka. Ciekawi mnie <a href="https://www.brytyjka.pl/plecaki-cat-1.html">pełna oferta</a> tego producenta.