Niania zamiast żłobka i przedszkola?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowy styl życia / Rodzina

Niania zamiast żłobka i przedszkola?

Większość rodziców wracających do pracy po urlopach macierzyńskich i rodzicielskich zastanawia się, czy aby na pewno posyłać dziecko do żłobka lub przedszkola. Alternatywą jest zatrudnienie niani.

 

Niania czy żłobek – która opcja lepsza dla dziecka?

Nie ulega wątpliwości, że małe dzieci najlepiej czują się i rozwijają przebywając jak najwięcej ze swoimi rodzicami. Dzięki bliskim relacjom na co dzień z mamą i tatą i kształtuje się w nich poczucie więzi i bezpieczeństwa, a także pewność siebie. Ma to również korzystny wpływ na zdrowie, gdyż dzieci najmniej stresują się właśnie z rodzicami. Odmienne okoliczności panują zwykle w placówkach dla dzieci. Pociechy są w nich narażone na większy stres czy infekcje i nie otrzymują tyle uwagi ze strony dorosłych, ile mają w domu. Rodzice zwykle zdają sobie sprawę z tych niebezpieczeństw. Niektórzy w związku z tym decydują, że ich dzieckiem będzie zajmować się opiekunka.

Niania zamiast żłobka może okazać się dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku rodzin z bardzo małymi dziećmi. O ile 3-latki idące do przedszkola z reguły mają już potrzebę integracji z innymi maluchami i obcymi dorosłymi, o tyle roczniaki i niewiele starsze dzieci wciąż najbardziej potrzebują opieki najbliższych. Choć niania nigdy nie zastąpi mamy, to kontakt 1 na 1 może dać maluchowi większe możliwości rozwoju i wesprzeć jego poczucie bezpieczeństwa, gdy obok nie ma rodziców.

 

Opiekunka dla dziecka – koszty

Obecnie zatrudnienie niani na pełen etat wiąże się ze znacznie większym kosztem niż wysłanie pociechy do żłobka czy przedszkola. Z zawodową opiekunką musimy też podpisać umowę, a nierzadko odprowadzić dla niej składki ZUS. W zamian za to jednak nasze dziecko pod nieobecność rodziców otrzymuje 100% uwagi i zaangażowania ze strony opiekuna, jest mniej narażone na stres i lepiej chronione przed infekcjami. Również pracujący rodzice są bardziej spokojni dzięki temu, że zostawili dziecko w domu, w towarzystwie zaufanej osoby. Ta sytuacja nie jest wszak idealna – wiele zależy od możliwości finansowych rodziców oraz tego, na jak długo powierzają malucha opiece niani.

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1/5 (1 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Niania zamiast żłobka i przedszkola?: