Olej z wiesiołka przed porodem

Olej z wiesiołka przed porodem

Suplementowanie olejku z wiesiołka ma usprawnić akcję porodową, ale nie przyspiesza jej startu. Zaleca się jednak zażywać go już na etapie ciąży donoszonej, czyli po 36. tygodniu. Wiesiołek wywołuje bowiem mikroskurcze macicy, co u niektórych kobiet mogłoby doprowadzić do poronienia. 

Czy olej z wiesiołka przyśpiesza poród?

Olej z wiesiołka pozytywnie stymuluje kapryśny układ hormonalny kobiet. Łagodzi wiele objawów zbliżającej się miesiączki, np. bolesność piersi czy nerwowość. Odczuwalnie zmniejsza również intensywność bólu menstruacyjnego. W późniejszym wieku ogranicza też fizjologiczne i emocjonalne dolegliwości będące wynikiem menopauzy.

Na olej z wiesiołka powinny jednak w szczególności zwrócić uwagę kobiety w okresie rozrodczym i planujące ciążę. Badania potwierdziły bowiem, że wpływa on na ilość i jakość śluzu szyjkowego, bardzo istotnego podczas dni płodnych oraz starań o dziecko. Produkcja śluzu szyjkowego odgrywa ponadto ważną rolę podczas porodu. Olej z wiesiołka wzmaga jego produkcję, a oprócz tego zwiększa ukrwienie szyjki macicy oraz jej elastyczność.

Krótszy i lepszy poród

Olejek z wiesiołka, stosowany regularnie na kilka tygodni przed planowanym porodem, uelastycznia szyjkę macicy i przyśpiesza jej skracanie podczas akcji porodowej. W wyniku tego, drugi etap porodu może przebiegać sprawniej, ale wciąż we właściwym sobie tempie. Suplementacja olejku z wiesiołka powoduje jedynie, że szyjka będzie otwierać się szybciej. Młode mamy mogą liczyć też na szybszą i mniej bolesną regenerację po porodzie.

Dawkowanie olejku z wiesiołka, w postaci płynnej lub w kapsułkach, najlepiej przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę lub z położną. Przeważnie zaleca się zażywanie go po 36. tygodniu ciąży doustnie trzy razy dziennie, w pojedynczej lub podwójnej dawce. Po 39. tygodniu można też aplikować olejek dopochwowo, uprzednio przebijając kapsułkę. Suplementacja kapsułkami jest wygodniejsza i przyjemniejsza. Olej z wiesiołka w postaci tradycyjnej ma bowiem dość specyficzny zapach i smak, które mogą drażnić wrażliwe zmysły przyszłej mamy.

Stymulująco na poród działa też herbata z liści malin. Można ją popijać na długo przed rozwiązaniem, nie rezygnując jednocześnie z zażywania wiesiołka.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE