Obowiązkowe szczepienia – na co i kiedy?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia

Obowiązkowe szczepienia – na co i kiedy?

Szczepienia, których należy dokonać obowiązkowo są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bycie na bieżąco z ich kalendarzem jest powinnością każdego rodzica. Na co i kiedy musimy zaszczepić swoje dzieci?

Masowe szczepienia ochronne pozwalają zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i dotyczą pacjentów do 19. roku życia. Niektóre z nich wykonywane są jednorazowo, inne trzeba powtórzyć po upływie określonego czasu.

  • Pierwszą szczepionką, jaką otrzyma dziecko, jest szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) i podaje się ją do 24 godzin po narodzinach. Kolejne szczepienia wypadają w następującej kolejności:
  • 2. miesiąc życia, w granicach od 7 do 8 tygodnia – druga dawka przeciwko WZW typu B, a ponadto pierwsza dawka szczepionki przeciwko tężcowi, krztuścowi, błonicy oraz Haemophilus influenzae typu B (Hib).
  • 3. – 4. miesiąc życia – druga dawka przeciwko tężcowi, krztuścowi, błonicy i Hib, a także pierwsza przeciwko polio.
  • 5. – 6. miesiąc – trzecia szczepionka przeciwko tężcowi, krztuścowi, błonicy.
  • 7. miesiąc życia – trzecia dawka przeciwko WZW typu B.
  • 13. – 14. miesiąc – pierwsza dawka przeciwko różyczce, odrze i śwince.
  • 16. – 17. miesiąc – czwarta dawka szczepionki na tężec, krztusiec i błonicę.
  • W szóstym roku życia powtarza się szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi, błonicy i polio (jest to tak zwane szczepienie przypominające). Kiedy dziecko ma 10 lat podaje się dawkę przypominającą przeciwko odrze, śwince i różyczce. W wieku 14 lat otrzymuje zaś drugą dawkę przypominającą przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy, a po ukończeniu 19 roku życia trzecią.

Reasumując, szczepienia obowiązkowe dotyczą: WZW typu B, Hib, świnki, różyczki, odry, polio, tężca, błonicy i krztuśca.

Oprócz nich, dziecko można poddać szczepieniom ochronnym zalecanym przeciwko: pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, grypie, rotawirusom, kleszczowemu zapaleniu mózgu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Szczepienia zalecane, w przeciwieństwie do obowiązkowych, nie są jednak bezpłatne. Odpowiednią szczepionkę możemy nabyć na własną rękę w aptece lub kupić ją w punkcie szczepień. Dokonanie szczepień zalecanych jest zależne od naszej decyzji, jednak za zaniechanie szczepienia obowiązkowego grozi nam kara grzywny (jednorazowa nawet 10 tysięcy złotych). Nie mówiąc już o konsekwencjach dla zdrowia indywidualnego i publicznego.

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.62/5 (24 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Obowiązkowe szczepienia – na co i kiedy?: