Antykoncepcja hormonalna – jej zalety i wady

Antykoncepcja hormonalna – jej zalety i wady

Wybór antykoncepcji hormonalnej to dość poważny krok i oczywiście musi być skonsultowany z ginekologiem. To lekarz decyduje, czy pacjentka może przyjmować taką antykoncepcję, a jeśli tak, to w jakiej formie. Przed wizytą warto jednak zapoznać się z jej wadami i zaletami.

W tym artykule

Słowem wstępu

Zacznijmy od korzyści płynących ze stosowania tej właśnie metody. Niewątpliwie najważniejszą jest skuteczna ochrona przed niechcianą ciążą. Poziom skuteczności wynosi tu od 0,1 do 1,2 w skali Pearla, w zależności od stosowanego środka. Dla porównania, skuteczność antykoncepcji mechanicznej, na przykład w formie prezerwatywy, wynosi już 2 – 15 w skali Pearla, co oznacza, że na sto par, w ciągu roku 2 – 15 zachodzi w ciążę.

Rozróżniamy kilka rodzajów antykoncepcji hormonalnej. Najbardziej rozpowszechnioną jest pigułka antykoncepcyjna. Swoje zwolenniczki mają też plaster oraz zastrzyk antykoncepcyjny. Najskuteczniejsza zaś jest antykoncepcja w postaci implantu.

Wady oraz zalety każdej z nich należy rozpatrywać z osobna, chociaż ich działanie opiera się na tych samych zasadach. Stąd też szereg skutków ubocznych, jak i korzyści jest wspólny wszystkim tym metodom. Środki hormonalne mogą być dwu- lub jednoskładnikowe (estrogen i progestagen lub sam progestagen). Wprowadzenie ich do organizmu powoduje z reguły te same efekty: zahamowanie jajeczkowania, zagęszczenie śluzu szyjkowego czy zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

Poza skuteczną ochroną przed ciążą, środki hormonalne dodatkowo łagodzą zespół napięcia przedmiesiączkowego, zwykle pozwalają kontrolować pojawienie się krwawienia oraz obniżają ryzyko wystąpienia niektórych chorób narządów rozrodczych i chorób trzustki.

Co zaś tyczy się wad – wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, zaburzeń krzepliwości krwi, zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby. Poza tym częste dolegliwości to zwiększenie masy ciała, plamienia, obniżenie libido, pogorszenie nastroju, grzybica pochwy, nudności, bóle brzucha, drażliwość piersi. Antykoncepcja hormonalna może się też okazać mało skuteczna wśród kobiet otyłych i palących.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Koniec Związku: jak rozpoznać, że nadchodzi?
Impotencja: diagnoza i leczenie
Afrodyzjaki: naturalne zwiększenie libido
Krążki Dopochwowe: czy warto ich używać?
Sprawność Seksualna: czy wiek ma na nią wpływ?