Uchroń się przed toksoplazmozą

Uchroń się przed toksoplazmozą

Toksoplazmoza jest chorobą pierwotnie atakującą zwierzęta, od których następnie zarażają się ludzie. Zakażenie organizmu następuje przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, przenoszonego głównie przez koty. Jest to jedno z najczęstszych zakażeń pasożytniczych występujących na świecie. Przebieg toksoplazmozy może być zarówno ujawniony, gdy można zaobserwować typowe dla niej objawy lub ukryty.

Toksoplazmoza u dzieci

Pierwotniak Toxoplasma gondii jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci w okresie prenatalnym, które zarażają się nim poprzez zapalenia łożyska. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla zdrowia dziecka w I trymestrze ciąży. Zakażenie toksoplazmozą może prowadzić do wytworzenia się w małym organizmie nieuleczalnych wad, takich jak porażenie mózgowe, czy wodogłowie. W skrajnych przypadkach choroba może skończyć się nawet śmiercią dziecka.

W związku z zagrożeniem jakie wywołuje toksoplazmoza, test krwi na jej obecność jest jednym z obowiązkowych badań laboratoryjnych podczas ciąży. Jeśli takie badanie wykaże obecność przeciwciał IgG świadczących o możliwym zakażeniu we krwi ciężarnej kobiety, nie trzeba jednak od razu wpadać w panikę. Taki wynik badania może bowiem oznaczać zakażenie już przebyte, co wyklucza możliwość ponownego zakażenia. Jeśli natomiast okazałoby się, że przyszła mama cierpi na toksoplazmozę w czasie ciąży, należy podać jej odpowiednie leki. Praktyka medyczna pokazuje, że w wielu przypadkach po kuracji antybiotykowej z choroby wychodzą zarówno matka, jak i dziecko, które na świat przychodzi już zupełnie zdrowe.

Objawy

Leczenie

Do diagnozy choroby potrzebne są badania laboratoryjne i USG. Toksoplazmozę leczy się sulfadiazyną. Ciężarnym podaje się spiramycynę.

Profilaktyka

  • unikanie kontaktu z ziemią zakażoną zwierzęcymi fekaliami;
  • niespożywanie surowego (np. tatar) i półsurowego (np. stek) mięsa, mleka i jaj (podczas ciąży);
  • właściwa higiena osobista (częste mycie rąk) oraz higiena zwierząt domowych, zwłaszcza kotów (wyparzanie kuwet wrzącą wodą);
  • picie przegotowanego mleka i przegotowanej wody;
  • niespożywanie surowych jaja (np. w postaci koglu-moglu).
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE