Sprawdź porowatość swoich włosów

Sprawdź porowatość swoich włosów

Porowatość, to charakterystyczny dla danego typu włosów sposób ułożenia łusek włosowych. Porowatość określa to, jak nasze włosy będą wyglądać, reagować na wodę, suszenie i układanie, a także jak długo będą schnąć. W zależności od porowatości włosów, różnie dobiera się do nich kuracje pielęgnujące. Wyróżniamy dwa podstawowe typy porowatości włosów, opisujemy je poniżej.

Włosy niskoporowate

To włosy o zwartych łuskach, które tworzą swoisty „pancerz ochronny” przed ewentualnymi szkodliwymi czynnikami, które mogłyby w nie wnikać. Z tego względu, mówi się, że włosy o niskiej porowatości są to włosy zdrowe, gładkie w dotyku i zazwyczaj błyszczące. Niestety, mimo, że wyglądają pięknie, włosy niskoporowate mają też swoje wady – ze względu na słabą zdolność do wchłaniania wody, wolno schną, szybko się przetłuszczają, często wyglądają na „oklapnięte” i są mało podatne na wszelkie zabiegi stylizacyjne.

Włosy wysokoporowate

To włosy z szeroko rozstawionymi łuskami, które są bardzo podatne na zniszczenia. Z tego względu, włosy o wysokim stopniu porowatości często uchodzą za zniszczone, choć bywa, że jest to nieprawda. Dlaczego więc myli się je ze zniszczonymi? Włosy o wysokiej porowatości trudno jest odpowiednio nawilżyć i dodać im zdrowego blasku, bo bardzo szybko wysychają, wyglądając po prostu „sianowato”.

Jak dbać o włosy w zależności od ich stopnia porowatości?

Włosy niskoporowate

  • stosuj delikatne szampony myjące (choć na szampony silnie czyszczące możesz pozwolić sobie częściej niż osoby posiadające włosy wysokoporowate),
  • pamiętaj o odżywkach i maskach, najlepiej z zawartością protein i substancji nawilżających, np. gliceryny,
  • ogranicz stosowanie produktów zawierających silikony, np. jedwabiu, gdyż będzie je oblepiał, co nie będzie dla nich korzystne.

Włosy wysokoporowate

  • stosuj delikatne szampony myjące (te silne, z zawartością SLS i SLES, będą dodatkowo wyszuszać Twoje włosy),
  • po każdym myciu włosów nakładaj na nie odżywkę nawilżającą lub regenerującą,
  • na koniec mycia (i po nałożeni odżywki) spłukuj włosy chłodną wodą (zamknie to rozchylone łuski, a włosy będą delikatniejsze w dotyku i bardziej lśniące),
  • zrezygnuj z suszenia włosów suszarką lub chociaż zmień ciepły nawiew na zimny (gorące powietrze tylko dodatkowo rozchyli łuski, sprawiając, że włosy będą wyglądały na bardziej suche i zniszczone).

Oprócz wymienionych powyżej typów, występuje jeszcze typ mieszany porowatości, który bywa też nazywany średnioporowatym lub średniowysokoporowatym Włosy o średniej porowatości – mają lekko rozchylone łuski włosowe, w które z łatwością wnika woda. Włosy te wyglądają „mniej zdrowo” od niskoporowatych, są też bardziej suche i mniej lśniące. Średnia porowatość jest często spowodowana nieumiejętną pielęgnacją włosów niskoporowatych, która spowodowała lekkie rozchylenie łusek.

Jak rozpoznać swój typ porowatości?

Jeśli po powyższym opisie nie do końca potrafisz określić swój typ włosów, możesz wykonać także test na porowatość. Jak to zrobić? Jest kilka metod. Najprostszą z nich jest chyba „przejechanie” palcami (wskazującym i kciukiem) po całej długości pojedynczego włosa. Jeśli wyczuwamy nierówności, najprawdopodobniej mamy do czynienia z włosami wysoko porowatymi, jeśli natomiast palec prześlizga się po włosie bez problemu, włosy są niskoporowate.

Kolejnym sposobem na rozpoznanie porowatości jest „metoda na wodę”. Wystarczy wziąć swoje dwa lub trzy pojednycze włosy pochodzące z różnych części głowy i wrzucić je do szklanki z wodą. Jeśli włosy po stosunkowo krótkim czasie (do ok 3 minut) opadną na dno naczynia, będzie to znaczyło, że łatwo wchłaniają wodę i najprawdopodobniej są wysokoporowate, jeśli natomiast będą dumnie unosić się na wodzie, wygląda na to, że ich porowatość jest niska.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Biotyna Na Włosy: czy jest skuteczna?
Farbowanie Włosów Doczepianych: nowy trend w koloryzacji
Puszenie Włosów: jak temu zapobiegać?
Koloryzacja Włosów: przefarbuj się na modny brąz
Szampon W Kostce: ekologiczna alternatywa klasycznych szamponów