12 sposobów użycia sody oczyszczonej

12 sposobów użycia sody oczyszczonej

Z sodą możemy naprawdę dużo. Jest środkiem czyszczącym, pochłaniającym zapachy, nie rysuje powierzchni. To naturalna, nietoksyczna substancja, nadająca się do spożycia, która nie tylko udoskonali potrawy, ale też zlikwiduje zgagę. Oto jej 12 praktycznych zastosowań.

1. Usuwanie zapachu czosnku i cebuli

Te dwa warzywa mają bardzo intensywny zapach, który pozostaje długo na naszych dłoniach oraz na desce do krojenia. Tę ostatnią wystarczy potrzeć sodą i opłukać, przy okazji pozbywając się zapachu z rąk.

2. Czyszczenie kabiny prysznicowej.

To jedno z najbardziej uciążliwych zadań w domu. Ale przy użyciu sody i octu bardzo je sobie ułatwimy. Octem należy spryskać drzwi kabiny, a po kilku minutach wyszorować je gąbką z sodą i spłukać wodą.

3. Czyszczenie biżuterii

Złotą posypujemy sodą, polewamy octem, a następnie wypłukujemy. Srebrną czyścimy za pomocą mieszanki sody, niewielkiej ilości wody i delikatnego środka myjącego, na przykład mydła w płynie lub szamponu.

4. Zamiennik drożdży

Sztukę mięsa nacieramy z każdej strony sodą i pozostawiamy na kilka godzin. Przed przyrządzeniem wystarczy je opłukać.

5. Zmiękczanie twardego mięsa

Sztukę mięsa nacieramy z każdej strony sodą i pozostawiamy na kilka godzin. Przed przyrządzeniem wystarczy je opłukać.

6. Gotowanie kalafiora

Wystarczy dodać łyżkę sody do gotującej się wody z kalafiorem, a, po pierwsze, pozbędziemy się specyficznego zapachu, który wydobywa się z warzywa podczas gotowania, a po drugie – kalafior zachowa biały kolor.

7. Osad z kawy i herbaty

Uporczywy osad usuniemy pastą z sody (proszkiem wymieszanym z kilkoma kroplami wody).

8. Spalony garnek

Spaleniznę usuwamy w następujący sposób: na dno garnka wlewamy niedużo wody, zagotowujemy, odstawiamy i wsypujemy do środka pół szklanki sody. Zostawiamy na całą noc. Rano wylewamy zawartość i płuczemy naczynie.

9. Pranie

Soda zastąpi wybielacz, ale wzmocni też kolor. Wystarczy użyć jej zamiast płynu do płukania lub wymieszać z płynem do prania (pół szklanki każdorazowo).

10. Uporczywe plamy

Wobec sody plamy są bez szans. Usuniemy przy jej użyciu zabrudzenia z krwi, wina, soków, kawy, herbaty, potu oraz smoły. Sodą zasypujemy plamę, a następnie polewamy tkaninę wrzątkiem (w przypadku poplamienia winem oraz sokiem) lub przygotowujemy pastę z sody i wcieramy w materiał.

11. Pochłanianie nieprzyjemnych zapachów

Wszędzie tam, gdzie unoszą się brzydkie zapachy, soda jest niezastąpiona. W przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza, soda nie maskuje zapachu, ale go pochłania. Woreczek lub miskę wypełnioną sodą możemy umieścić więc pod zlewem przy koszu na śmieci, w szafie, na półce na buty (lub wsypać sodę do obuwia), w lodówce, kuchence, itd.

12. Świeże kwiaty na dłużej

Do wazonu z wodą wsypujemy niewielką ilość sody – przedłużymy dzięki temu świeżość ciętych kwiatów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Patelnia żeliwna: charakterystyka
Lodówka Do Zabudowy: jaka wybrać?
Pokój Dla Dziecka: jak urządzić?
Małe Mieszkanie: jak je optycznie powiększyć?
Romantyczny Wystrój Wnętrza: pomysły i wskazówki
Prezent Na Walentynki: zainspiruj się nowa kolekcją home&you