Aromaterapia – po co i dla kogo?

Aromaterapia – po co i dla kogo?

Aromaterapia, czyli leczenie zapachami, to jedna z gałęzi medycyny alternatywnej. Od dłuższego czasu zyskuje coraz więcej zwolenników w świecie zachodnim, choć wśród lekarzy wciąż budzi zastrzeżenia. Sceptycyzm z ich strony jest jednak przejawiany wobec ogólnie pojętej medycyny naturalnej. Dodatkowo aromaterapia często nadal kojarzy się z gabinetami wróżbitów czy praktykami magicznymi. Pamiętajmy jednak, że jest ona pokrewna ziołolecznictwu, a preparaty ziołowe zostały przecież uznane za leki. Istniejące od 1992 roku Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, którego członkami są lekarze czy chemicy, podkreśla, że aromaterapia jest dziedziną, która wspomaga leczenie ze względu na właściwości zapachowe olejków. Zmysł węchu zaś połączony jest z najbardziej prymitywnymi częściami mózgu.

Na ból głowy, stres i trądzik

Zwolennicy aromaterapii podkreślają zdrowotne właściwości olejków eterycznych i wskazują na konkretne korzyści, które możemy odnieść sięgając po nie. Naturalne olejki działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie, a nawet przeciwbólowo, rozgrzewają ciało i poprawiają krążenie, pomagają zwalczyć dolegliwości przy infekcjach dróg oddechowych. Działanie przeciwbólowe dotyczy przede wszystkim bólu mięśni, stawów oraz głowy. Poza tym aromaterapia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i psychikę. Pomaga niwelować stres i relaksować się.

Olejek lawendowy, na przykład, pomaga przy bólach głowy, nadciśnieniu, nadmiernym stresie czy bezsenności. Przy przeziębieniu i kaszlu sprawdzi się olejek rozmarynowy, eukaliptusowy, anyżowy czy miętowy. Na bóle reumatyczne pomoże olejek z kolendry, a także z imbiru. W walce ze skórką pomarańczową niezastąpione będą z kolei: olejek cyprysowy, kminkowy, geraniowy, jałowcowy, paczulowy, rozmarynowy. Olejki ylangowy lub szałwiowy sprawdzą się również przy bólu głowy. Aromaterapia wspomaga też leczenie trądziku. Najlepsze są do tego inhalacje oraz kąpiele z wykorzystaniem olejków tymiankowego, jałowcowego, cynamonowego, lawendowego, szałwiowego i geranium.

Sposoby działania

W aromaterapii wyróżnia się kilka sposobów wpływania na ciało i zmysły człowieka substancjami zapachowymi. Po pierwsze, czyni się to poprzez inhalacje, a więc wdychanie czy wąchanie rozprowadzonego zapachu. Po drugie, mamy także masaże z wykorzystaniem olejków i wreszcie aromaterapeutyczne kąpiele lub kompresy. Ponadto, naturalny olejek zapachowy może nam towarzyszyć na co dzień i nie musi wiązać się z określonymi zabiegami. Wystarczy skropić nim ubrania lub przedmioty nas otaczające – poduszki, suszone kwiaty, zasłony. Olejku możemy użyć także przy korzystaniu ze sprzętów takich jak żelazko czy nawilżacz powietrza.

Olejki naturalne, wysokiej jakości

Jeśli chcielibyśmy spróbować aromaterapii lub po prostu zrelaksować się w otoczeniu ulubionych zapachów, należy pamiętać, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy olejkami naturalnymi a olejkami zapachowymi dostępnymi w wielu sklepach, które reprezentują olbrzymią gamę zapachów. Ilość olejków, które jesteśmy w stanie uzyskać metodą naturalną, z pachnących części roślin, jest bowiem ograniczona. Zalicza się do nich olejek różany, miętowy, jaśminowy, cytrynowy, bergamotowy, bazyliowy, majerankowy, anyżowy, cyprysowy, melisowy, kminkowy, imbirowy, kolendrowy, itd. Takie olejki pachną wyjątkowo intensywnie i są oczywiście droższe, ale to właśnie one mogą być stosowane bezpośrednio na ciało. To jedynie im przypisuje się właściwości wspomagające leczenie. Pozostałe olejki są przeróżnymi mieszankami składników, a ich zapach jest uzyskiwany sztucznie. Stąd też mamy do wyboru olejki o zapachu wanilii, kawy, piżma, czekolady, grzanego wina, maku, miodu czy nawet brązowego cukru. Nadają się one wyłącznie do roztaczania wokół siebie przyjemnej woni przy pomocy kominków aromaterapeutycznych. Nie poleca się też skrapiać nimi materiałów, ponieważ mogą pozostawić po sobie tłuste plamy.

Kiedy nie stosować olejków eterycznych?

Istnieją pewne przeciwwskazania w praktykowaniu aromaterapii, choć jest ich stosunkowo niewiele. Określonych olejków powinny unikać kobiety w ciąży. Uważać na niektóre zapachy muszą osoby chorujące na epilepsję. Także alergicy powinni przed użyciem olejków wykonać testy kontrolne. Nadciśnieniowcy muszą unikać na przykład olejku tymiankowego, natomiast panie stosujące pigułki antykoncepcyjne niech stronią od geraniowego. Masaże aromaterapeutyczne są zabronione w przypadku chorób zakaźnych, ran skóry, żylaków podudzia, zakrzepicy i gorączki. Należy także pamiętać, że olejków nie można stosować doustnie, a ich użycie trzeba poprzedzić rozcieńczeniem. Jeśli zamierzamy się opalać, nie możemy korzystać z olejków cytrusowych lub musimy odczekać 6 godzin, zanim zażyjemy kąpieli słonecznej. Nie przekraczajmy też określonych dawek.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Nadmierna Potliwość: jak sobie z nią radzić?
Hurtownia Wina: dlaczego warto tam kupować
Zdjęcia: jak je wklejać do albumu?
Agresja U Dziecka: czy dieta może wywołać niewłaściwe zachowanie?
Serotonina: poznaj żywność, która podnosi poziom hormonu szczęścia
Błędy Podczas Opalania: czego nie robić?